AKTUALIZACJA: Uruchomienie linii sezonowych i rekreacyjnych
Szanowni Pasażerowie,
Uprzejmie informujemy, że zostały uruchomione następujące wzmocnienia linii kursujących do rejonów o charakterze rekreacyjnych oraz specjalne linie sezonowe i rekreacyjne kursujące według następującego porządku (stan na dzień 18.09.2021 r.):
- linia 134 – częstotliwość kursowania w dni wolne w godz. ok. 9:00 – 18:00 została zwiększona do 15 minut;
- linia 434 – linia sezonowa kursująca po trasie: Baba Jaga – al. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa – ZOO;
- linia funkcjonuje w soboty i dni świąteczne godzinach ok. 10:00 – 18:00 z częstotliwością co 15 minut.
- linia LR0 – linia rekreacyjna kursująca po trasie: Os. Podwawelskie – Rondo Grunwaldzkie – Konopnickiej – al. Krasińskiego – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Armii Krajowej – Rondo Ofiar Katynia – Jasnogórska – Szyce – Biały Kościół – Czajowice – Sąspów – Ojców – Ojców Zamek;
- linia funkcjonuje w soboty i dni świąteczne godzinach 9:00 – 17:00 z częstotliwością co 60 minut;
- linia obsługuje tylko następujące przystanki: Os. Podwawelskie (na mniejszej pętli – jak dla linii 114), Rondo Grunwaldzkie (w kierunku Ojcowa Zamku dwukrotnie: na ul. Monte Cassino na pasie A+T oraz na ul. Konopnickiej, w kierunku Os. Podwawelskiego na ul. Konopnickiej), Jubilat, Muzeum Narodowe, Czarnowiejska, Miasteczko Studenckie AGH, Bronowice SKA, Rondo Ofiar Katynia, Szyce Wesoła, Biały Kościół Dolina Kluczwody, Biały Kościół Murownia, Czajowice (wszystkie przystanki w ciągu DK 94 jak dla linii 210), Ojców Złota Góra (przy wjeździe do Ojcowa od strony Sąspowa), Ojców Zamek (na rozwidleniu drogi prowadzącej do centrum Ojcowa);
- linia LR1 – linia rekreacyjna kursująca po trasie: Nowy Kleparz – al. Słowackiego – al. Mickiewicza – al. Krasińskiego – Konopnickiej – Kamieńskiego – Wielicka – autostrada A4 – droga krajowa nr 75 – Niepołomice Puszcza (powrót: droga krajowa nr 75 – Niepołomice Rynek – droga wojewódzka nr 964 – autostrada A4);
- linia funkcjonuje w soboty i dni świąteczne w godzinach 9:00 – 17:00 z częstotliwością co 60-70 minut;
- linia obsługuje tylko następujące przystanki: Nowy Kleparz (końcowo-początkowy na pętli na stanowisku linii 280 oraz przelotowy tylko w kierunku Niepołomic Puszczy na al. Słowackiego), Plac Inwalidów, Muzeum Narodowe, Jubilat, Rondo Grunwaldzkie, Rondo Matecznego, Bieżanowska, Prokocim Szpital, Niepołomice Puszcza (końcowo-początkowy na drodze krajowej nr 75 przy parkingu i wejściu do lasu), Niepołomice Rynek (przelotowy tylko w kierunku Nowego Kleparza na pętli);
- linia LR6 – linia rekreacyjna kursująca po trasie: Bronowice Małe – Balicka – Armii Krajowej – Rondo Ofiar Katynia – droga krajowa nr 79 – Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Tenczynek – Rudno Zamek;
- na trasie Bronowice Małe – Rudno Zamek realizowany jest tylko jeden kurs w godzinach porannych do Rudna i jeden kurs w godzinach wieczornych do Krakowa, w ciągu dnia linia kursuje tylko po trasie Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Rudno Zamek);
- linia funkcjonuje w soboty i dni świąteczne w godzinach 8:00 – 19:00 z częstotliwością co około 60 minut;
- linia obsługuje tylko następujące przystanki: Bronowice Małe (początkowy na ul. Balickiej, przed przejściem dla pieszych – jak dla linii aglomeracyjnych jadących w kierunku Zabierzowa), Bronowice SKA (w obu kierunkach na ul. Armii Krajowej, pod wiaduktem ul. Balickiej), Rondo Ofiar Katynia, Krzeszowice Dworzec Autobusowy (na pętli, dla wszystkich kursów poza pierwszym i ostatnim funkcjonuje jako końcowo-początkowy), Rudno Zamek (przy wjeździe od Rudna od strony Tenczynka, obok parkingu i drogi prowadzącej do ruin zamku);
- linia LR9 – linia rekreacyjna kursująca po trasie: Bronowice Małe – Balicka – Armii Krajowej – Rondo Ofiar Katynia – droga krajowa nr 79 – Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Czerna – Czerna Las;
- na trasie Bronowice Małe – Czerna Las realizowany jest tylko jeden kurs w godzinach porannych do Czernej i jeden kurs w godzinach wieczornych do Krakowa, w ciągu dnia linia kursuje tylko po trasie Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Czerna Las);
- linia funkcjonuje w soboty i dni świąteczne w godzinach 8:00 – 19:00 z częstotliwością co około 60 minut;
- linia obsługuje tylko następujące przystanki: Bronowice Małe (początkowy na ul. Balickiej, przed przejściem dla pieszych – jak dla linii aglomeracyjnych jadących w kierunku Zabierzowa), Bronowice SKA (w obu kierunkach na ul. Armii Krajowej, pod wiaduktem ul. Balickiej), Rondo Ofiar Katynia, Krzeszowice Dworzec Autobusowy (na pętli, dla wszystkich kursów poza pierwszym i ostatnim funkcjonuje jako końcowo-początkowy), Czerna Klasztor (na drodze Czerna – Gorenice, w rejonie drogi prowadzącej do klasztoru), Czerna Las (na pętli w lesie, przy drodze Czerna – Gorenice).
Linia LR1 jest obsługiwana przez Operatora Mobilis Sp. z o.o. Pozostałe linie obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S. A. w Krakowie.
Wszystkie powyższe linie (w przypadku linii 134 wybrane kursy w soboty i dni świąteczne) uruchamiane są w zależności od prognozy pogody. W każdy czwartek publikowany jest komunikat informujący o funkcjonowaniu linii w ciągu najbliższego weekendu.
Zasady zachowania ważności biletów
Linie 134 i 434 poruszają się w całości w I strefie biletowej.
Dla pozostałych linii podział stref jest następujący:
- linia LR0 – przystanki na odcinku Os. Podwawelskie – Rondo Ofiar Katynia w I strefie biletowej, przystanki na odcinku Szyce Wesoła – Ojców Zamek w II strefie biletowej;
- linia LR1 – przystanki na odcinku Nowy Kleparz – Prokocim Szpital w I strefie biletowej, przystanek Niepołomice Puszcza oraz Niepołomice Rynek w II strefie biletowej;
- linia LR6 – przystanki na odcinku Bronowice Małe – Rondo Ofiar Katynia w I strefie biletowej, przystanki na odcinku Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Rudno Zamek w III strefie biletowej;
- linia LR9 – przystanki na odcinku Bronowice Małe – Rondo Ofiar Katynia w I strefie biletowej, przystanki na odcinku Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Czerna Las w III strefie biletowej.
Bilety okresowe obowiązujące w strefie biletowej I lub II (z wyłączeniem biletów wykupionych na 1 linię) zachowują ważność na całej trasie linii LR0 i LR1.
Bilety okresowe obowiązujące w dowolnej strefie biletowej (z wyłączeniem biletów wykupionych na 1 linię) zachowują ważność na całej trasie linii LR6 i LR9.
W przypadku biletów do kasowania obowiązują zwykłe przepisy taryfowe.
Dodatkowo, tylko w dniach rzeczywistego kursowania linii LR6 i LR9 posiadacze biletów okresowych wykupionych na dowolną strefę (z wyłączeniem biletów wykupionych na 1 linię) oraz osoby uprawnione do przejazdów bezpłatnych Komunikacją Miejską w Krakowie mogą bez dodatkowych opłat podróżować pociągami spółki POLREGIO na trasie Kraków Główny – Krzeszowice (w obu kierunkach).
W pojazdach linii LR6 na odcinku Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Rudno Zamek oraz w pojazdach linii LR9 na odcinku Krzeszowice Dworzec Autobusowy – Czerna Las można także odbywać przejazd na podstawie następujących biletów kolejowych ważnych w pociągach spółki POLREGIO:
- jednorazowych – na przejazd w jedną stronę lub “tam i z powrotem” w relacji pomiędzy dowolną stacją (przystankiem) posiadającą w nazwie Kraków (w tym Kraków Business Park) a inną stacją (przystankiem), o ile w tej relacji jest obsługiwana stacja Krzeszowice, oraz w relacji pomiędzy stacją (przystankiem) Zabierzów lub Rudawa a inną stacją (przystankiem), o ile w tej relacji jest obsługiwana stacja Krzeszowice;
- strefowych – czasowych lub liniowych ważnych w relacjach podanych wyżej;
- okresowych – ważnych w relacjach podanych wyżej.