Wypowiedz się w sprawie autobusu na os. Avia - ZTP Kraków

 • Wypowiedz się w sprawie autobusu na os. Avia

  Opublikowano 11.10.2021 11:25 Zmodyfikowano 27.10.2021 12:21

  Od poniedziałku 11.10.2021 r. do piątku 15.10.2021 r. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie przeprowadza ankietę w sprawie planowanego uruchomienia nowej linii autobusowej, która będzie obsługiwała os. Avia. Ankieta dostępna jest w formie formularza internetowego na dole strony, a dla osób chcących wypełnić ankietę w formie papierowej, możliwe jest jej wypełnienie bezpośrednio w budynku Rady Dzielnicy XIV. Ankieta ma na celu rozpoznać zainteresowanie mieszkańców tego obszaru czy trasa i częstotliwość kursowania autobusu zachęciłaby ich do podróżowania komunikacją miejską. Poniżej odpowiadamy na pytania, które najczęściej padały na roboczych spotkaniach ws. planowania nowej linii autobusowej 198.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Jakie autobusy będą obsługiwały linię 198?
  Do obsługi linii 198 będą kierowane autobusy o długości około 9 metrów (np. Autosan SanCity M09LE). Autobusy te spełniają normy spalania EURO6, które są obecnie obowiązującym standardem dla autobusów na terenie Unii Europejskiej.

  Jak często będą kursować autobusy linii 198?
  Do obsługi linii możemy obecnie skierować trzy autobusy. Uwzględniając ograniczoną liczbę pojazdów oraz zapewnienie odpowiednich przerw dla kierowców planujemy, aby autobusy na trasie Skarżyńskiego – Czyżyny – Skarżyńskiego kursowały nie rzadziej niż co 12 minut w godzinach szczytów komunikacyjnych. W przypadku trasy Mistrzejowice – Czyżyny – Mistrzejowice, która jest dłuższa autobusy kursowałyby nie rzadziej niż co 20 minut w godzinach szczytów komunikacyjnych.

  Proponowana trasa linii 198

  Czy zostaną zlikwidowane wyniesione przejścia dla pieszych na ul. Orlińskiego?
  Istniejące wyniesione przejścia dla pieszych oraz tarcze skrzyżowań pozostaną wyniesione, natomiast najazdy i zjazdy na te wyniesienia zostaną skorygowane w taki sposób, aby przejeżdżający autobus nie zawadzał o jezdnię i ww. wyniesienia. W przypadku nowych miejsc, gdzie pojawi się konieczność zadbania o bezpieczeństwo pieszych, alternatywnym rozwiązaniem będą tzw. progi wyspowe, które wymuszają zmniejszenie prędkości przez kierujących samochodami, natomiast autobusy z racji na rozstaw kół, przejadą bez większych problemów.

  Gdzie zostaną wyznaczone przystanki?
  Dla zapewnienia dobrej dostępności do linii autobusowej planujemy uruchomienie 5 nowych przystanków. Pierwszy przystanek będzie stanowił uzupełnienie przystanków os. Dywizjonu 303 i zlokalizowany będzie na ul. Pisarka pomiędzy ul. Stella-Sawickiego i ul. Włodarczyka. Pierwsza para przystanków o nazwie Orlińskiego zostanie zlokalizowana na ul. Włodarczyka przed skrzyżowaniem z ul. Orlińskiego. Druga para przystanków o nazwie os. Avia zostanie zlokalizowana w na ul. Orlińskiego w rejonie bloku nr 5 i 8. Szczegółowe lokalizacje zaprezentowane zostały na grafice poniżej.

  Proponowane przystanki autobusu na os. avia

  Czy nowe przystanki spowodują likwidację miejsc parkingowych?
  W przypadku przystanków os. Dywizjonu 303 oraz Orlińskiego nie ma konieczności likwidacji miejsc postojowych. W przypadku przystanków os. Avia konieczna będzie korekta organizacji ruchu i przesunięcie znaków, co spowoduje likwidację 2 miejsc parkingowych dla każdego przystanku, czyli łącznie tylko 4 miejsc postojowych w skali całego osiedla.

  Termin na wypełnienie ankiety upłynął. Dziękujemy za wszystkie udzielone odpowiedzi!

  FacebookTwitterShare