Od przystanku „Meksyk”, przez „Azory”, aż po „Ukrainę”. Coraz więcej kontroli biletów w KMK - ZTP Kraków

 • Od przystanku „Meksyk”, przez „Azory”, aż po „Ukrainę”. Coraz więcej kontroli biletów w KMK

  Opublikowano 6.05.2024 14:38 Zmodyfikowano 6.05.2024 14:52

  Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie (ZTP) od 10 miesięcy prowadzi we własnym zakresie kontrole biletowe w Krakowskiej Komunikacji Miejskiej. W pierwszym kwartale tego roku przeprowadzono 79162 kontroli i nałożono 22390 opłat dodatkowych. Miesięcznie przeprowadzanych jest blisko 20 tysięcy kontroli i nakładano ponad 5,5 tysiąca opłat dodatkowych.

  Kasowanie biletu w kasowniku
  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Względem poprzedniego wykonawcy
  Przypomnijmy, powodem uruchomienia własnych kontroli biletów w pojazdach KMK było zaprzestanie wykonywania umowy z końcem czerwca 2023 roku, w trybie natychmiastowym przez poprzedniego wykonawcę. Został on wyłoniony w ramach postępowania zamówień publicznych. ZTP przygotowało pozwy za niezapłacone kary umowne, które następnie zostały złożone do sądu.

  Aktualna kontrola biletów
  W kwietniu przeprowadzono 20719 kontroli i nałożono 5685 opłat dodatkowych za m.in. brak biletów czy braku uprawnienia do ulgi. Same kontrole jak i nałożenia są już na podobnym poziomie jakie były stawiane zewnętrznej firmie.

  Od centrum po aglomeracje
  Kontrolerów bilety oraz ulgi możemy spotkać w każdym pojeździe krakowskiej komunikacji miejskiej, która kursuje od m.in. Świątnik Górnych po Przeginie. W samym kwietniu w pojazdach KMK na trasie do i z Świątnik Górnych nałożonych zostało ponad 125 opłat dodatkowych. Z kolei na trasie do Zabierzowa nałożono prawie 350 opłat dodatkowych. Natomiast na trasie do Czerwonych Maków P+R nałożono ponad 1000 opłat dodatkowych.

  Ty też możesz zostać kontrolerem
  Pracowników kontrolujących bilety przybywa z każdym miesiącem, aktualnie zespół kontrolerski składa się z około 70 pracowników, w trakcie ostatnio przeprowadzonych naborów zespół ten powiększy się o kolejne 15 osób.

  Jeżeli chcesz zostać częścią tego zespołu, zapoznaj się z ogłoszeniem o pracę.

  FacebookTwitterShare