Powakacyjne zmiany w Komunikacji Miejskiej - ZTP Kraków

 • Powakacyjne zmiany w Komunikacji Miejskiej

  Opublikowano 26.08.2022 15:18

  W najbliższą sobotę, 27 sierpnia, zostaną wprowadzone nowe rozkłady jazdy miejskich autobusów, a w poniedziałek, a 29 sierpnia – linii tramwajowych. Powakacyjne zmiany to m.in. modyfikacja tras wybranych linii, przywrócenie kursowania tramwajów na rondzie Matecznego i do przystanku „Bratysławska”, a także uruchomienie Trasy Łagiewnickiej.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Wprowadzane zmiany w miejskiej komunikacji autobusowej będące z jednej strony odpowiedzią na liczne postulaty mieszkańców, z drugiej wynikające z braku dostępności kierowców u naszego operatora MPK S.A, co z kolei przekłada się na mniejszą liczbę autobusów kierowanych do ruchu. Dbając o utrzymanie najwyższej jakości usług przewozowych i chcąc zminimalizować ewentualne uciążliwości jakie mogą powstać dla pasażerów, zdecydowaliśmy się na korektę oferty autobusowej przede wszystkim na tych liniach, które obsługują relacje podobne do komunikacji tramwajowej, a jednocześnie będą to linie na których obserwowane były największe problemy z punktualną realizacją kursów. Chcemy, aby nastąpiła widoczna dla pasażerów poprawa punktualności. Dlatego zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności na eliminację kursów charakteryzujących się dużymi utrudnieniami w ruchu co w rezultacie oznaczało dla pasażera opóźniony przyjazd lub brak przyjazdu autobusu.

  I tak, linia nr 125 na dotychczasowej trasie należała do najmniej punktualnych w Krakowie. Do ZTP docierały wnioski mieszkańców osiedla Złocień o skrócenie jej do Małego Płaszowa wraz z poprawą częstotliwości jej kursowania. Nowe linie nr 125 i 425 odjeżdżając naprzemiennie co 10 minut zapewnią dojazd do pętli tramwajowej. W zamian za dotychczasową linę na odcinku od Małego Płaszowa do Dąbia i dalej w rejonie ulicy Dobrego Pasterza będzie ze zwiększoną częstotliwością kursować linia nr 128. Na trasie między Nową Hutą a rejonem Ronda Mogilskiego można będzie korzystać z innych linii autobusowych oraz tramwajowych.
  Skrócenie trasy linii nr 163 do pętli „Szpital Rydygiera” pozwoli na poprawę punktualności poprzez wyeliminowanie przejazdu przez mocno zakorkowany rejon ul. Piasta Kołodzieja, gdzie równolegle kursują tramwaje. Połączenie starej części Nowej Huty z rejonem Os. Piastów zapewnia przede wszystkim komunikacja tramwajowa wspomagana przez linię nr 193. Ta ostatnia również powinna kursować bardziej regularnie dzięki wycofaniu jej z ul. Strzelców i skrócenie do pętli „Prądnik Czerwony”.

  Plan KMK dla obszaru Złocienia i Nowej Huty

  Linia nr 142 na znacznej długości kursowała po podobnej trasie co tramwaje. W ostatnich latach wpływ na punktualność linii nr 142 miał fakt doprowadzenie do Nowej Huty wschodniej obwodnicy miasta i tym samym spowodowało to znaczne zwiększenie ruchu w rejonie Al. Solidarności i ul. Ujastek. Dodatkowe utrudnienia w najbliższym czasie spowoduje planowana budowa kolejnego odcinka drogi S-7 w rejonie Wzgórz Krzesławickich. W wyniku czego m. in. ruch między rejonem Kombinatu a Os. Na Stoku będzie odbywać się tylko ul. Blokową. Z tego względu zdecydowaliśmy się na skrócenie długości trasy linii 142 do przystanku Kombinat i połączyć ją w rejonie ul. Mrozowej z trasą likwidowanej linii 148. Linia ta nadal zapewni dojazd do części Os. Na Stoku najbardziej oddalonej od linii tramwajowej. Jednocześnie, od 29 sierpnia na odcinku Rondo Kocmyrzowskie – Plac Centralny – Kombinat – Ujastek – Wzgórza Krzesławickie będzie kursować linia tramwajowa nr 1, która niemal w całości pokryje się z trasą obecnej linii nr 142.

  Zmiany na linii 142 i 148

  Powyższe zmiany będą odpowiadały oczekiwaniom wielu pasażerów, chociaż , dla niektórych będą one oznaczały jednak zmiany w codziennym podróżowaniu i koniczność przesiadki na inne niż dotychczas linie. Prosimy o wyrozumiałość. Niestety czynniki zewnętrzne wymusiły na nas powyższe zmiany.

  ZTP po wprowadzeniu opisanych zmian będzie na bieżąco monitorować funkcjonowanie kursowania nowych linii autobusowych. Będzie m. in. prowadzona analiza napełnienia pojazdów i punktualności oraz co najistotniejsze z punktu widzenia pasażerów, będą zbieranie i analizowane uwagi od pasażerów, które będą miały wpływ na dalsze kształtowanie ewentualnych zmian i korekt istniejących rozkładów.

  Zmiany w kursowaniu autobusów

  W sobotę, 27 sierpnia, zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji autobusowej. Dla większości linii zostaną przywrócone częstotliwości kursowania obowiązujące w roku szkolnym. Wybrane linie zmienią swoje trasy i rozkłady jazdy.

  Szczegóły zmian dostępne są tutaj.

  Zmiany w kursowaniu autobusów w rejonie Krowodrzy Górki

  Trwa budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. W związku ze zmianami w organizacji ruchu na obszarze prowadzonej inwestycji, a także przywróceniem ruchu tramwajowego do przystanku „Bratysławska”, w poniedziałek, 29 sierpnia, zostaną wprowadzone zmiany tras i rozkładów jazdy linii autobusowych kursujących w tym rejonie.

  Szczegóły zmian dostępne są tutaj.

  Zmiany w kursowaniu tramwajów

  W poniedziałek, 29 sierpnia, zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji tramwajowej. Nowe rozkłady jazdy zakładają przywrócenie kursowania tramwajów w dni powszednie co 7,5 lub co 15 minut. Zostanie uruchomiona nowa trasa tramwajowa wzdłuż Trasy Łagiewnickiej. Przywrócone zostanie kursowanie tramwajów na rondzie Matecznego oraz do przystanku „Bratysławska”.

  Szczegóły zmian dostępne są tutaj.

  Plan KMK dla Trasy Łagiewnickiej

  Linie sezonowe i rekreacyjne

  Od września w weekendy na ulicach miasta będą pojawiać się tylko dodatkowe kursy linii nr 134 na trasie do ogrodu zoologicznego, a także linie nr 434 („Baba Jaga” – „Zoo”) oraz linii nr LR0 („Os. Podwawelskie” – „Ojców Zamek”).

  W dalszym ciągu linie sezonowe i rekreacyjne będą uruchamiane w zależności od prognozy pogody. W każdy czwartek będzie publikowany komunikat informujący o funkcjonowaniu linii w weekend.

  Szczegóły zmian dostępne są tutaj.

  Zmiany nazw przystanków

  W sobotę, 27 sierpnia, zostaną wprowadzone zmiany nazw następujących przystanków:

  • „Cmentarz Batowice” na „Cmentarz Prądnik Czerwony”
  • „Cmentarz Batowice Wschód” na „Cmentarz Prądnik Czerwony Wschód”.

  Szczegóły zmian dostępne są tutaj.

  Zmiany w kursowaniu autobusów w miejscowości Węgrzce

  Kończy się przebudowa przepustu na ul. B1 we wsi Węgrzce. W poniedziałek, 29 sierpnia, na swoje stałe trasy powrócą linie nr 250 i 297.

  Szczegóły zmian dostępne są tutaj.

  FacebookTwitterShare