Łatwiejsze podróże komunikacją miejską w Krakowie, miasto wprowadza numerację przystanków - ZTP Kraków

 • Łatwiejsze podróże komunikacją miejską w Krakowie, miasto wprowadza numerację przystanków

  Opublikowano 25.11.2021 15:25

  Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie przystępuje do wymiany nazw przystanków na nowe, uwzględniając wprowadzenie numeracji przystanków. Takie rozwiązanie, ułatwiające poruszanie się komunikacją miejską, funkcjonuje już w innych polskich miastach takich jak Warszawa, Gdańsk czy Rzeszów.

  Tablica na wiacie przystankowej z nazwą przystanku Poczta Główna, po prawej stronie nazwy znajduje się numer konkretnego przystanku np. 02
  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Co to będzie oznaczać dla pasażerów? Każdy przystanek oprócz nazwy będzie posiadał numer, dlatego zamiast „Teatr Bagatela” każdy z peronów otrzyma numer np. „Teatr Bagatela 01” przy ulicy Dunajewskiego, „Teatr Bagatela 02” przy ulicy Karmelickiej itd. Przypisany przystankowi numer będzie dokładnie określał lokalizacje, z którego peronu odjedzie nasz tramwaj czy autobus. Taka informacja będzie szczególnie przydatna w przypadku przystanków węzłowych, zlokalizowanych głównie w centrum, takich  jak np. Muzeum Narodowe, Starowiślna czy Rondo Mogilskie. Dzięki wprowadzonej numeracji łatwiej będzie korzystaćz wyszukiwarek połączeń.

  W pierwszym etapie wymieniane będą nazwy na przystankach tramwajowych i autobusowych w rejonie I i II obwodnicy, a następnie ciągi komunikacyjne w kierunku Bronowic Małych, Nowego Bieżanowa, Czerwonych Maków oraz wzdłuż ul. Mogilskiej w kierunku Nowej Huty. Nowe nazwy pojawią się również na przystankach, na których zajdzie konieczność ich wymiany ze względu na występowanie usterki. Wówczas nowa tabliczka będzie już uwzględniała nowy font oraz numer słupka. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna w naszym rejonie nie ulegnie pogorszeniu, do końca 2021 r. umieścimy nowe nazwy z numerami na ok. 800 przystankach.

  FacebookTwitterShare