LajkBike

O systemie

LajkBike – tak nazywa się nowa miejska wypożyczalnia rowerów. Poprzednie Wavelo nazwą nawiązywało do krakowskiego zabytku, podobnie obecna nazwa nawiązuje do tradycji Lajkonika, wpisanej od 2014 r. na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowa wypożyczalnia różni się nie tylko nazwą, ale też formułą, ponieważ będzie to wynajem długoterminowy. Jak pokazują statystyki z wielu miast polskich, tradycyjna formuła wypożyczalni rowerów miejskich z roku na rok ulega wyczerpaniu, a w wielu aglomeracjach Europy Zachodniej coraz większą popularnością cieszą się systemy wypożyczalni rowerów w formie miesięcznej subskrypcji. Użytkownik korzysta w nich z roweru w sposób ciągły przez określony czas (minimalnie miesiąc) i ma zapewniony serwis w cenie abonamentu. Stąd też Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podjął decyzję o utworzeniu Długoterminowej Wypożyczalni Rowerów.

Rozwiązanie takie – gdy jeden pojazd wypożycza się na dłużej – jest bardziej opłacalne zarówno dla mieszkańców jak i dla miasta. Użytkownicy mają rower cały czas u siebie, wiedzą w jakim jest stanie, pilnują go i dbają o niego. Miasto pomaga im w serwisowaniu sprzętu, ale nie musi ponosić wysokich kosztów utrzymywania wypożyczalni na ulicach, a także wymiany często niszczonych ogólnodostępnych rowerów.

 

Rowery dostępne w systemie LajkBike

W ramach wypożyczalni udostępniamy dwa typy rowerów: rower tradycyjny (w cenie do 29 zł miesięcznie) oraz rower ze wspomaganiem elektrycznym (w cenie do 79 zł miesięcznie). Rowery będą wypożyczane na okres od jednego do trzech miesięcy.

Rower tradycyjny LajkBike

Rower ze wspomaganiem elektrycznym LajkBike

Oba rowery posiadają 28 calowe koła. Rower tradycyjny wyposażony jest w 3-biegową przerzutkę, zaś rower ze wspomaganiem elektrycznym posiada 7 biegów. Wszystkie rowery wyposażone są w bezpieczne hamulce, wymagane oświetlenie, bezpieczne zapięcie łańcuchowe oraz blokadę na koło typu O-lock.


Informacja o działaniu systemu

Uprzejmie informujemy, że od 2 stycznia 2024 r. wypożyczalnia rowerów LajkBike wraca do działania w pełnym zakresie – od tego dnia będzie można przesyłać nam wnioski w sprawie wynajmu zarówno rowerów tradycyjnych jak i elektrycznych. 

Zasady zgłaszania wniosków:

  • Nowy użytkownik może złożyć formularz na stronie systemu.
  • Użytkownik, który już wcześniej wypożyczał rower lub wcześniej składał wniosek, ale nie zdecydował się ostatecznie skorzystać z wynajmu, możliwość złożenia wniosku będzie miał po zalogowaniu się na konto poprzez opcję „Wypożycz ponownie” w „Panelu użytkownika”. Opcja ta obecnie nie będzie dostępna dla osób, które mają aktywne wypożyczenie. Chyba, że już są umówione na zwrot roweru. W takiej sytuacji, po dokonaniu przedpłaty za nowe wypożyczanie, będzie można podczas jednej wizyty w serwisie zakończyć stare wypożyczenie i od razu podpisać umowę na nowy okres wynajmu.

Nowe wnioski na wypożyczenie rowerów będą rozpatrywane na podstawie kolejności zgłoszeń.

Uwaga!
Od 29 grudnia do 1 stycznia 2024 r. włącznie, z uwagi na prace związane z koniecznością wprowadzania zmian w systemie, zostanie wyłączona możliwość zgłaszania wniosków na wynajmem rowerów tradycyjnych. Taka możliwość wróci w dniu 2 stycznia, czyli wtedy, kiedy rowery elektryczne.

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie systemu lajkbike.ztp.krakow.pl.


Regulacje prawne


Regulamin systemu obowiązujący dla umów zawartych w dniach od 10 sierpnia 2023 r. do 1 stycznia 2024 r.
Zarządzenie nr 68/2023 Dyrektora Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie z dnia 10 sierpnia 2023 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Długoterminowej Wypożyczalni Rowerów „LajkBike” 


Regulamin systemu obowiązujący dla umów zawartych od 2 stycznia 2024 r.
Zarządzenie nr 104/2023 Dyrektora Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Długoterminowej Wypożyczalni Rowerów „LajkBike”