LajkBike

O systemie

LajkBike – tak nazywa się nowa miejska wypożyczalnia rowerów. Poprzednie Wavelo nazwą nawiązywało do krakowskiego zabytku, podobnie obecna nazwa nawiązuje do tradycji Lajkonika, wpisanej od 2014 r. na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowa wypożyczalnia różni się nie tylko nazwą, ale też formułą, ponieważ będzie to wynajem długoterminowy. Jak pokazują statystyki z wielu miast polskich, tradycyjna formuła wypożyczalni rowerów miejskich z roku na rok ulega wyczerpaniu, a w wielu aglomeracjach Europy Zachodniej coraz większą popularnością cieszą się systemy wypożyczalni rowerów w formie miesięcznej subskrypcji. Użytkownik korzysta w nich z roweru w sposób ciągły przez określony czas (minimalnie miesiąc) i ma zapewniony serwis w cenie abonamentu. Stąd też Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podjął decyzję o utworzeniu Długoterminowej Wypożyczalni Rowerów.

Rozwiązanie takie – gdy jeden pojazd wypożycza się na dłużej – jest bardziej opłacalne zarówno dla mieszkańców jak i dla miasta. Użytkownicy mają rower cały czas u siebie, wiedzą w jakim jest stanie, pilnują go i dbają o niego. Miasto pomaga im w serwisowaniu sprzętu, ale nie musi ponosić wysokich kosztów utrzymywania wypożyczalni na ulicach, a także wymiany często niszczonych ogólnodostępnych rowerów.

 

Rowery dostępne w systemie LajkBike

W ramach wypożyczalni udostępniamy dwa typy rowerów: rower tradycyjny (w cenie do 29 zł miesięcznie) oraz rower ze wspomaganiem elektrycznym (w cenie do 79 zł miesięcznie). Rowery będą wypożyczane na okres od jednego do trzech miesięcy.

Rower tradycyjny LajkBike

 

Rower ze wspomaganiem elektrycznym LajkBike

Oba rowery posiadają 28 calowe koła. Rower tradycyjny wyposażony jest w 3-biegową przerzutkę, zaś rower ze wspomaganiem elektrycznym posiada 7 biegów. Wszystkie rowery wyposażone są w bezpieczne hamulce, wymagane oświetlenie, bezpieczne zapięcie łańcuchowe oraz blokadę na koło typu O-lock.

 

Informacja o starcie systemu

Dnia 4 września 2023 r. przeprowadzone zostało losowanie, w ramach którego ustalona została kolejność zawierania umów z użytkownikami systemu LajkBike, którzy złożyli formularze pomiędzy 17 sierpnia a 1 września 2023 r. Wyniki losowania znajdują się w załączonych poniżej plikach. Uprzejmie informujemy, że składanie formularzy jest czasowo zawieszone. Obecnie trwa rozpatrywanie wniosków zgłoszonych do 1 września 2023 r. Bardzo prosimy o cierpliwość i oczekiwanie kontaktu z naszej strony! 

Możliwość przesyłania zgłoszeń zostanie ponownie uruchomiona po rozpatrzeniu wszystkich wniosków, które do nas wpłynęły do tej pory. 

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie systemu lajkbike.ztp.krakow.pl.

 

Regulacje prawne


Zarządzenie nr 68/2023 Dyrektora Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie z dnia 10 sierpnia 2023 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Długoterminowej Wypożyczalni Rowerów „LajkBike”