Pierwszy rok funkcjonowania porozumienia i relokacji hulajnóg elektrycznych
Na początku sierpnia ubiegłego roku Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie (ZTP), w związku z brakiem oczekiwanych regulacji ustawowych, w imieniu Miasta wynegocjował i podpisał porozumienie o współpracy z firmami Bolt, Lime i Tier, które prowadzą usługę wynajmu hulajnóg elektrycznych. Przypomnijmy, wypracowanie porozumienia miało na celu uporządkować działalność wynajmu hulajnóg elektrycznych w przestrzeni publicznej i wprowadzić zasady funkcjonowania korzystania z hulajnóg, a tym samym poprawić jakość przestrzeni publicznej i zwiększyć bezpieczeństwo przemieszczających się pieszych.
Hulajnogi w Krakowie po nowemu
Już za kilka dni zacznie rozszerzać się obszar Krakowa, gdzie będą zbierane hulajnogi porzucane przez użytkowników. Tymczasem przypominamy – zawarta współpraca z operatorami z ubiegłego roku wciąż obowiązuje. To oznacza, że cały czas wewnątrz drugiej obwodnicy można zgłaszać hulajnogi pozostawione poza punktami mobilności. Wystarczy tylko wysłać zdjęcie i adres (lokalizację) nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu na adres mailowy: hulajnogi@ztp.krakow.pl.
Jeszcze większy ład z hulajnogami!
Blisko 5600 hulajnóg zostało już uprzątniętych z krakowskim ulic po tym, jak w zeszłym roku w mieście wyznaczone zostały specjalne punkty mobilności, a za zbieranie porzuconych jednośladów zaczęła odpowiadać wynajęta do tego firma. W tej chwili przygotowywana jest nowa umowa na tzw. „relokacje” w nowym sezonie. Hulajnogi będą też w tym roku sprzątane na większym niż dotychczas obszarze.
Relokacja hulajnóg – to działa!
Blisko 4 tysiące hulajnóg elektrycznych porzuconych w centrum miasta zostało już odprowadzonych lub odwiezionych do punktów mobilności. Liczba zgłaszanych źle zaparkowanych jednośladów spada. To oznacza, że wprowadzony niecały miesiąc temu system kontroli i reagowania działa. I udało się skutecznie, wewnątrz drugiej obwodnicy, rozwiązać problem porzucanych hulajnóg.
Sztuka bardzo użytkowa na placu Wolnica!
Rewitalizacja placu Wolnica wkroczyła w kolejną fazę – wprowadziliśmy tam prawdziwą sztukę użytkową! Pod ratuszem kazimierskim stanęła instalacja artystyczna, służąca odpoczynkowi i rekreacji.
Rusza sprzątanie hulajnóg! Uruchamiamy telefon i mail do zgłaszania porzuconego sprzętu!
Umowy z operatorami hulajnóg elektrycznych podpisane – może więc wystartować oczekiwana przez wielu mieszkańców usługa odwożenia/odnoszenia (czyli tzw. relokacji) nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg. Na razie w obszarze nieco większym niż ten, który wyznacza druga obwodnica.
Przez Kazimierz – po nowemu
Od przyszłego tygodnia będziemy inaczej jeździć przez jedno z najważniejszych miejsc Kazimierza – skrzyżowanie u zbiegu ulic Bocheńskiej, Bonifraterskiej, Mostowej i Placu Wolnica. Zmiany w ruchu, które nastąpią, są wynikiem warsztatów i opinii wyrażonych przez krakowian podczas spotkań w Muzeum Etnograficznym oraz są elementem projektu „Klimatyczny kwartał”. Od 28 czerwca nie będzie już można przejeżdżać samochodem z Placu prosto w ul. Mostową. Łatwiej za to będzie poruszać się tam rowerem czy pieszo, ponieważ zmniejszy się liczba aut.
Będzie porządek z hulajnogami. Padły konkretne propozycje rozwiązań.
Płatne wynajmowanie przestrzeni czy opłacane przez firmy patrole, które będą dbały o właściwe ustawienie hulajnóg elektrycznych – między innymi te propozycje rozwiązań obecnych problemów pojawiły się na (15.05) spotkaniu Dyrektora Zarządu Transportu Publicznego Łukasza Franka z przedstawicielami firm: Bolt, Lime i Tier.
Nowa aranżacja placu Wolnica: Wolnica, wolność, wyobraźnia
Plac Wolnica przechodzi właśnie czasową metamorfozę. W jego przestrzeni organizowana jest, przy współpracy ZTP i Muzeum Etnograficznego, wystawa – instalacja o nazwie „Wolnica, wolność, wyobraźnia”. Aranżacja powstaje po to, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z propozycją nowego, przyjaznego i klimatycznego zagospodarowania Placu.
MaMY Masterplan dla Klimatycznego Kwartału
Klimatyczny Kwartał to projekt, którego celem jest koordynacja działań związanych z urbanistyką, planowaniem przestrzennym i mobilnością (zarówno ruchem pieszym, rowerowym, transportem zbiorowym, jak i samochodowym) dla obszaru Kazimierza i Grzegórzek. Kwartał obejmuje teren Kazimierza oraz części Grzegórzek ograniczony ulicami Dietla, Grzegórzecką, aleją Daszyńskiego i Wisłą. Działania te mają na celu między innymi poprawę warunków przemieszczania się tak, aby każdy z użytkowników mógł realizować własne potrzeby.