Miasto 15-minutowe

Relokacja hulajnóg – to działa!

Opublikowano 1.09.2023 09:26

Blisko 4 tysiące hulajnóg elektrycznych porzuconych w centrum miasta zostało już odprowadzonych lub odwiezionych do punktów mobilności. Liczba zgłaszanych źle zaparkowanych jednośladów spada. To oznacza, że wprowadzony niecały miesiąc temu system kontroli i reagowania działa. I udało się skutecznie, wewnątrz drugiej obwodnicy, rozwiązać problem porzucanych hulajnóg.

Czytaj więcej Relokacja hulajnóg – to działa!

Sztuka bardzo użytkowa na placu Wolnica!

Opublikowano 9.08.2023 16:13

Rewitalizacja placu Wolnica wkroczyła w kolejną fazę – wprowadziliśmy tam prawdziwą sztukę użytkową! Pod ratuszem kazimierskim stanęła instalacja artystyczna, służąca odpoczynkowi i rekreacji.

Czytaj więcej Sztuka bardzo użytkowa na placu Wolnica!
Hulajnogi

Umowy z operatorami hulajnóg elektrycznych podpisane – może więc wystartować oczekiwana przez wielu mieszkańców usługa odwożenia/odnoszenia (czyli tzw. relokacji) nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg. Na razie w obszarze nieco większym niż ten, który wyznacza druga obwodnica.

Czytaj więcej Rusza sprzątanie hulajnóg! Uruchamiamy telefon i mail do zgłaszania porzuconego sprzętu!

Przez Kazimierz – po nowemu

Opublikowano 21.06.2023 10:21

Od przyszłego tygodnia będziemy inaczej jeździć przez jedno z najważniejszych miejsc Kazimierza – skrzyżowanie u zbiegu ulic Bocheńskiej, Bonifraterskiej, Mostowej i Placu Wolnica. Zmiany w ruchu, które nastąpią, są wynikiem warsztatów i opinii wyrażonych przez krakowian podczas spotkań w Muzeum Etnograficznym oraz są elementem projektu „Klimatyczny kwartał”. Od 28 czerwca nie będzie już można przejeżdżać samochodem z Placu prosto w ul. Mostową. Łatwiej za to będzie poruszać się tam rowerem czy pieszo, ponieważ zmniejszy się liczba aut.

Czytaj więcej Przez Kazimierz – po nowemu

Płatne wynajmowanie przestrzeni czy opłacane przez firmy patrole, które będą dbały o właściwe ustawienie hulajnóg elektrycznych – między innymi te propozycje rozwiązań obecnych problemów pojawiły się na (15.05) spotkaniu Dyrektora Zarządu Transportu Publicznego Łukasza Franka z przedstawicielami firm: Bolt, Lime i Tier.

Czytaj więcej Będzie porządek z hulajnogami. Padły konkretne propozycje rozwiązań.
Nowa aranżacja placu Wolnica

Nowa aranżacja placu Wolnica: Wolnica, wolność, wyobraźnia

Opublikowano 28.07.2022 17:02 Zmodyfikowano 28.07.2022 17:10

Plac Wolnica przechodzi właśnie czasową metamorfozę. W jego przestrzeni organizowana jest, przy współpracy ZTP i Muzeum Etnograficznego, wystawa – instalacja o nazwie „Wolnica, wolność, wyobraźnia”. Aranżacja powstaje po to, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z propozycją nowego, przyjaznego i klimatycznego zagospodarowania Placu.

Czytaj więcej Nowa aranżacja placu Wolnica: Wolnica, wolność, wyobraźnia

MaMY Masterplan dla Klimatycznego Kwartału

Opublikowano 26.01.2022 16:01

Klimatyczny Kwartał to projekt, którego celem jest koordynacja działań związanych z urbanistyką, planowaniem przestrzennym i mobilnością (zarówno ruchem pieszym, rowerowym, transportem zbiorowym, jak i samochodowym) dla obszaru Kazimierza i Grzegórzek. Kwartał obejmuje teren Kazimierza oraz części Grzegórzek ograniczony ulicami Dietla, Grzegórzecką, aleją Daszyńskiego i Wisłą. Działania te mają na celu między innymi poprawę warunków przemieszczania się tak, aby każdy z użytkowników mógł realizować własne potrzeby.

Czytaj więcej MaMY Masterplan dla Klimatycznego Kwartału
Koncepcja Placu Wolnica w formie planu ze wskazaniem lokalizacji miejsc siedzących, zieleni, małej architektury, wydzielonych miejsc parkingowych i ogródków kawiarnianych

Plac Wolnica – stwórzMy go lepiej

Opublikowano 16.11.2021 22:08

Plac Wolnica – kiedyś tętniące życiem serce Kazimierza – ma szansę na to, by przywrócić mu dawną świetność. Pracownia urbanistyczna Gehl Architects ApS na zlecenie miasta, przy współudziale mieszkańców oraz przedsiębiorców, przedstawiła swoją koncepcję odnowienia jednego z głównych placów „Klimatycznego Kwartału”. Została ona oparta na autorskiej metodyce badań, wykorzystywanej wcześniej w wielu miastach na świecie, m.in. w Londynie, Nowym Jorku czy Kopenhadze.

Czytaj więcej Plac Wolnica – stwórzMy go lepiej

W ramach konsultacji zostanie przeprowadzone spotykanie on-line z mieszkańcami oraz spotkanie z pozostałymi interesariuszami projektu, a także zostaną uruchomione dwa punkty konsultacyjne w tym rejonie. Przez cały okres trwania konsultacji będzie pełniony telefoniczny i mailowy dyżur ekspercki, a w dniach 13-29 października uruchomiona zostanie geonkieta, której celem będzie zebranie informacji nt. potrzeb i oczekiwań mieszkańców oraz użytkowników przestrzeni Placu.

Czytaj więcej 6 października ruszą konsultacje ws. zagospodarowania ul. Grzegórzeckiej i okolic

Konsultacje społeczne dot. Klimatycznego Kwartału

Opublikowano 13.09.2021 16:46 Zmodyfikowano 24.09.2021 14:58

Przedmiotem konsultacji jest opracowanie koordynujące działania i projekty kluczowych wydziałów i jednostek odpowiedzialnych za mobilność i kształtowanie przestrzeni publicznych w rejonie Kazimierza i Grzegórzek, tzw. masterplan dla Klimatycznego Kwartału. Dokument ten ma zbierać wszystkie inicjatywy i projekty UMK związane z mobilnością. Jest to dokument pozaustawowy, koordynacyjny.

Czytaj więcej Konsultacje społeczne dot. Klimatycznego Kwartału