Jeszcze większy ład z hulajnogami! - ZTP Kraków

 • Jeszcze większy ład z hulajnogami!

  Opublikowano 12.03.2024 15:04

  Blisko 5600 hulajnóg zostało już uprzątniętych z krakowskim ulic po tym, jak w zeszłym roku w mieście wyznaczone zostały specjalne punkty mobilności, a za zbieranie porzuconych jednośladów zaczęła odpowiadać wynajęta do tego firma. W tej chwili przygotowywana jest nowa umowa na tzw. „relokacje” w nowym sezonie. Hulajnogi będą też w tym roku sprzątane na większym niż dotychczas obszarze.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Wiosna nadchodzi szybkimi krokami, wraz z nią na ulicach Krakowa pojawia się coraz więcej hulajnogistów. Także tych, którzy korzystają z usług komercyjnych firm wypożyczających elektryczne jednoślady na minuty.

  Przypomnijmy – w zeszłym roku miasto podpisało umowę z trzema takimi prywatnymi podmiotami. Od tego czasu firmy te płacą za wynajem miejsc pod legalne oddawanie i parkowanie swoich hulajnóg. Utworzono tam tak zwane „punkty mobilności”, jest ich w mieście obecnie 169. Poza tymi miejscami, wewnątrz drugiej obwodnicy miasta, hulajnóg zwracać nie wolno. Jeśli ktoś wynajęty pojazd porzuci, ten podlega relokacji – czyli odprowadzeniu bądź odwiezieniu do najbliższego punktu mobilności z wolnymi miejscami. Płaci za to firma – właściciel hulajnogi.

  W zeszłym roku takich interwencji było od sierpnia (czyli od czasu uruchomienia serwisu) ok. pięć i pół tysiąca. Zimą, kiedy skończyła się umowa z firmą zbierającą hulajnogi, zajmowały się tym same firmy wypożyczające, a także pracownicy ZTP. Problem jednak w zasadzie nie występował – od grudnia do końca lutego takich działań podjętych było łącznie 58 (z czego w lutym tylko 2).

  Teraz ruch hulajnogowy rośnie, dlatego na dniach zostanie podpisana nowa umowa na sprzątanie po ich nieroztropnych użytkownikach. Została już wybrana firma, która zajmowała się skutecznie relokacją w zeszłym roku i ma doświadczenie w tym zakresie. Kryterium w przetargu, w którym wystartowały dwa podmioty, była cena. Zwycięzca ma zacząć działać w mieście już za ok. dwa tygodnie. Umowa ma obowiązywać do końca roku.

  Na razie do objęcia obsługą będzie taki sam obszar co ostatnio. Jednak stopniowo od kwietnia będzie się on powiększał. W związku z tym planowane jest w tym roku udostępnienie ok. 130 nowych punktów mobilności (czyli łącznie będzie ich ok. 300). Będą one rozmieszczone na obszarze zbliżonym do obszaru Strefy Płatnego Parkowania (co oznacza, że teren działania firmy relokującej powiększy się na zachód w kierunku Alei Kijowskiej, a od północy i wschodu obejmie m.in. Grzegórzki i Osiedle Oficerskie).

  Ważną informacją dla użytkowników jest też to, że w punktach mobilności w tym roku znajdą oni hulajnogi jeszcze jednej, nowej firmy, która zawarła porozumienie z miastem. Także ona będzie płacić za wynajem przestrzeni pod miejsca legalnych zwrotów (opłaty te są ściągane przez cały rok, także zimą).

  Oczywiście oznacza to, że i te nowe hulajnogi będą zbierane, jeśli zostaną porzucone gdzieś na chodniku czy trawniku, i odwożone do punktu, gdzie wspomniana firma będzie miała jeszcze wolne miejsca (każdy punkt ma określoną pojemność, dzieloną na cztery firmy).

  FacebookTwitterShare