Chodźże po Krakowie

Logo Chodźże po KrakowieChodźże po Krakowie dla zdrowia, przyjemności i oszczędności czasu. Takie motto przyświeca kampanii „Chodźże po Krakowie” przygotowanej przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Kraków ze względu na duży ruch turystyczny i układ urbanistyczny jest miejscem, gdzie wiele ludzi porusza się po mieście pieszo. Atrakcje znajdują się stosunkowo blisko siebie i nadal w większości dzielnic Śródmieścia do sklepu, fryzjera czy nawet do pracy opłaca się po prostu pójść pieszo.

Do chodzenia pieszo chcemy zachęcać coraz więcej osób. Często może nam się wydawać, że odległości między pewnymi punktami w mieście są spore i dlatego decydujemy się na samochód lub komunikację zbiorową. Przykładowo przejście z rejonu placu Inwalidów pod teatr Bagatela zajmie zaledwie około 5 minut. Jeśli wybierzemy tramwaj to możliwe, że przyjedziemy trochę szybciej, ale samochodem z pewnością nie, ponieważ doliczyć musimy czas potrzebny na znalezienie miejsca do parkowania. To strata czasu, a przy tym większa emisja spalin i dodatkowy koszt. Co więcej ruch to zdrowie – popularne hasło głosi, że aby czuć się sprawnym, należy codziennie wykonać 10 tysięcy kroków (to odległość 5-6 kilometrów). Zatem jeśli wybieracie się do centrum, warto zrobić to pieszo. Pomożecie sobie i innym. Sobie podniesiecie samopoczucie i często zaoszczędzicie czas. Z kolei innym osobom muszącym wjechać do centrum autem, pomożecie sprawniej wjechać i łatwiej znaleźć postój. Każdy z nas może z tego kiedyś skorzystać.

Aby pokazać, jak pewne odległości bywają złudnie duże, przygotowano schematyczne mapy Śródmieścia i Nowej Huty. Naniesiono na nie najbardziej popularne trasy, a dla każdego odcinka podano czas, jaki zajmuje jego przejście. To czas liczony tempem spokojnym, a więc dla wielu będzie niespodzianką, jak blisko siebie znajdują się pewne punkty miasta.

Schematy do pobrania