O Systemie
System Informacji Miejskiej dla Krakowa (SIM)
Celem SIM jest uporządkowanie oznakowania miejskiego w ramach jednolitych zasad graficznych i wzorniczych. Zintegrowany system ma istotne znaczenie w zakresie odnajdywania drogi, przekazywania informacji o mieście, podnoszenia bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększania płynności ruchu samochodowego. Równie ważne jest budowanie identyfikacji przestrzeni miejskiej oraz przywołanie lokalnej tradycji.
Opracowany SIM jest złożonym przedsięwzięciem o charakterze interdyscyplinarnym obejmującym wiele obszarów i służb miejskich. Księga (manual) SIM zawiera katalog przeszło dwudziestu nośników, w skład których wchodzą: tablice z nazwami ulic, tablice z numerami budynków, tablice zarządców budynków, tablice wjazdowe do miasta, tablice informacji kierunkowej dla kierowców, tablice i totemy informacji kierunkowej dla pieszych, punkty informacyjne z mapą najbliższego otoczenia, opisem historii danego miejsca czy trasy turystycznej, mapy wielkoformatowe czy też moduły informacyjne elewacyjne i pulpitowe o patronach ulic i obiektach historycznych.
Projekt nowego SIM konsekwentnie stosuje zasady typograficzne i kolorystyczne na obszarze całego miasta. Tłem tablic ulicowych, adresowych i zarządców budynków jest kolor beżowy z literą w kolorze szarobrązowym. Kolorystyka grafiki większości pozostałych elementów jest inwersją powyższej zasady – na szarobrązowym tle eksponowane jest liternictwo jasne zbliżone do tła tablic ulicowych i adresowych. Kolorystyka SIM nawiązuje do barw krajobrazu miejskiego Krakowa, a także do historycznych tablic ulicowych i adresowych w Krakowie, wprowadzonych w II połowie XIX wieku. Wprowadzono wówczas jednolite dla całego miasta kolory tabliczek z nazwami ulic i tabliczek orientacyjnych z numerami domów: litery i cyfry koloru czarnego, tło białe, obwódki tablic niebieskie. Pomimo wprowadzania w okresie międzywojennym wzoru tablic z inwersją kolorów biały wzór tablic był aktualny jeszcze w okresie okupacji. Piaskowa kolorystyka tablic nowego SIM nawiązuje także do historycznych tablic kamiennych spotykanych na Starym Mieście. Wybrane barwy SIM wpisują się w zabytkową architekturę, ale współgrają dobrze też z architekturą współczesną, zapewniając jednocześnie odpowiednią czytelność i kontrast. Dodatkowym kolorem jest kolor czerwony, który pojawia się na tablicach z nazwami ulic i tablicach z numerem budynku w obrębie Dzielnicy I Stare Miasto. SIM dla Krakowa budowany jest w oparciu o rodzinę krojów pisma Kievit, która charakteryzuje się czytelnością i ekonomicznością. Krój ten jest współczesny, ale dobrze wpisuje się także w historyczny kontekst.
Nośniki SIM
Zrealizowane nośniki
Nośniki SIM na skalę miejską (po etapie pilotażowym) są realizowane od 2022 r., a postęp prac można podejrzeć na poniższej mapie, aktualizowanej na bieżąco. Do połowy 2024 r. w całym mieście wykonano nośniki SIM przeznaczone dla ruchu kołowego. Sukcesywnie postępuje także wymiana tablic z nazwami ulic.
Etapy tworzenia Systemu
Projekt Systemu Informacji Miejskiej dla Krakowa wybrano w zorganizowanym w 2017 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK konkursie, który miał charakter otwarty i dwuetapowy. Do pierwszego etapu zgłosiło się 34 wykonawców. Wybranych zostało pięciu finalistów, którzy w drugim etapie opracowali koncepcję SIM dla Krakowa. Sąd konkursowy wybrał zwycięzcę konkursu, którym został zespół autorów z Towarzystwa Projektowego i Para Buch. Zwycięska koncepcja stanowiła podstawę do wypracowania wzorcowego rozwiązania w skali całego miasta. W grudniu 2017 r. została zawarta umowa z Towarzystwem Projektowym na wykonanie pełnego projektu SIM. W propozycji projektowej uwzględniono zarówno wymagania ruchu pieszego i kołowego, jak również potrzeby turystyki masowej. W listopadzie kolejnego roku oddana została przez wykonawców dokumentacja wizualna i techniczna projektu oraz zaprezentowane zostały modele imitacyjno-funkcjonalne wykonane według projektu. W 2019 r. zadanie wdrażania SIM zostało przekazane do ZTP, który zawarł umowę z Towarzystwem Projektowym na uszczegółowienie koncepcji – prace zostały ukończone w marcu 2020 r.
Większość z zawartych w projekcie SIM nośników została przetestowana podczas serii pilotażowej, którą poprzedził dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami SIM. Celem pilotażu było przetestowanie i prezentacja gotowych nośników SIM mieszkańcom miasta i turystom oraz zebranie niezbędnego doświadczenia do dalszego wdrażania Systemu. Pilotaż zrealizowano na przełomie 2020 i 2021 roku w okolicach Wawelu i DH Jubilat, tj. na ul. Powiśle, Pl. Kossaka, fragmencie ul. Zwierzynieckiej, Podzamcze i Al. Krasińskiego. – Obszarem pilotażowym zostały okolice Jubilatu, tj. dawna dzielnica katastralna Nowy Świat, z racji na swoje łatwo dostępne położenie w centrum miasta i możliwość przetestowania większości rodzajów nośników ze względu na obecność głównych arterii komunikacyjnych, mniejszych ulic, placów, mostu, bulwarów oraz atrakcji turystycznych. Na obszarze pilotażowym pojawiło się łącznie 96 nośników, w tym podświetlana mapa wielkoformatowa, podświetlany punkt informacyjny o Pl. Na Groblach oraz szereg tablic z nazwami ulic, tablic adresowych, zarządców budynków oraz tablic informacji pieszej i drogowej – informuje Krystian Banet z ZTP, kierujący pracami Działu Informacji Miejskiej i Pasażerskiej, który jest jednostką odpowiedzialną za wdrażanie SIM w Krakowie. Mieszkańcy mieli możliwość zobaczyć jak nowe nośniki SIM wyglądają w rzeczywistości i jak prezentuje się mały fragment miasta z ujednoliconym oznakowaniem miejskim. Porządkowanie przestrzeni miejskiej jest jednym z głównych celów nowego SIM.
Kolejnym etapem były konsultacje społeczne, które odbyły się w dniach od 19 lutego do 12 marca 2021 r. W ramach konsultacji zorganizowano dyżury telefoniczne, spotkanie z mieszkańcami i projektantami SIM oraz umożliwiono zgłoszenie uwag poprzez formularz konsultacyjny. Po konsultacjach społecznych dokonano aktualizacji popilotażowej, a skorygowany projekt SIM został wprowadzony Zarządzeniem Nr 2260/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 10 sierpnia 2022 r. i obecnie trwają prace nad wprowadzaniem nośników SIM w skali całego miasta.