SIM

Tablicę z nazwą skweru Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można wylicytować podczas tegorocznego finału WOŚP. Zastępca Prezydenta Krakowa Andrzej Kulig wręczył ją dzisiaj szefowej sztabu Orkiestry przy Urzędzie Miasta Krakowa.

Czytaj więcej Zarząd Transportu Publicznego też gra w Orkiestrze!

Stary Kraków jak nowy!

Opublikowano 3.11.2023 15:08

Dzięki temu już wiemy, że wzgórze na wschodzie Krakowa poprawnie nazywa się Kozłówka, a przy Olszy mamy Rondo Polsad. Ponad 650 nowych tablic z blisko 1700 panelami informacyjnymi, służących mieszkańcom i turystom pojawiło się w Krakowie. Właśnie zakończył się jeden z najważniejszych projektów wprowadzający wizualny ład i porządek w mieście – montaż nowego oznakowania drogowego w ramach Systemu Informacji Miejskiej (SIM).

Czytaj więcej Stary Kraków jak nowy!

Trwają obchody 45 rocznicy wpisu centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa. Z tej okazji w reprezentacyjnym miejscu na dawnej Drodze Królewskiej, pomiędzy Bramą Floriańską a Barbakanem została umieszczona okolicznościowa tablica upamiętniająca historyczny wpis. Tablicę z charakterystycznym emblematem światowego dziedzictwa (kwadrat symbolizujący kulturę wpisany w koło oznaczające przyrodę), którą można oglądać od dzisiaj. Obiekt w założeniu stanowi uzupełnienie oznakowania wpisu Krakowa na listę.

Czytaj więcej Świętujemy 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa. Tablica SIM pod Barbakanem
Tablice wyjazdowe z miasta

W krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki otwarto dziś (31.03) nową, stałą wystawę „Miasto. Technoczułość”. To wędrówka przez historię z perspektywy towarzyszącej człowiekowi techniki – zwłaszcza tej kojarzonej z miastem. Część wystawy powstała przy współpracy z Zarządem Transportu Publicznego (ZTP). Można bowiem zobaczyć na niej między innymi stare, wymienione niedawno tablice informacji miejskiej.

Czytaj więcej Krakowskie tablice ulicowe od ZTP stały się muzealnymi eksponatami

Na wjeździe do miasta, przy jego granicach, można zobaczyć już 16 nowych witaczy – brązowych tablic z herbem i napisem „Kraków Miasto Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Stanęły one na głównych wlotach do stolicy Małopolski czy za zjazdami z IV obwodnicy. Ponadto oznakowane zostały dojazdy do obszarów Krakowa, których nazwy nawiązują do historycznych nazw wsi przyłączonych do Krakowa lub innych jednostek, np. Wola Duchacka, Kurdwanów czy Przewóz. Są też nowe tablice kierujące do fortów Twierdzy Kraków.

Czytaj więcej Kraków już wita po nowemu. Zakończył się pierwszy etap montażu tablic SIM
Tablica ulicowa zamontowana czasowo z okazji Dnia Praw Człowieka – ul. Równego traktowania

Po raz kolejny ZTP włącza się w miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Święto przypada 10 grudnia, zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Już drugi raz kilka krakowskich ulic na ten jeden dzień zmieni swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności. Jest to także zwieńczenie miejskiej akcji „Nie znaczy nie. 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”.

Czytaj więcej W sobotę ZTP zmieni adres! Ulica Wielopole zmieni się w ulicę Równego traktowania

Osiedla Wola Duchacka, Kurdwanów czy Ludwinów wreszcie pojawią na miejskim oznakowaniu! Rozpoczyna się montaż nowych tablic Systemu Informacji Miejskiej. Dzięki nim będzie można – między innymi – dowiedzieć się z przestrzeni miasta, że w Krakowie mamy nie tylko Stare Miasto, Podgórze czy Nową Hutę.  

Czytaj więcej System Informacji Miejskiej zaczyna porządkować Kraków

Zakończył się etap przygotowywania koncepcji oznakowania tablicami kierunkowymi dla ruchu kołowego w ramach Systemu Informacji Miejskiej (SIM). Wielomiesięczna praca polegała na wyznaczeniu obiektów i obszarów, do których odbywać się będzie kierowanie, konsultowaniu nazw i ustalaniu zasięgów kierowania. Kolejnym etapem będzie postępowanie przetargowe na wykonanie tablic kierunkowych dla ruchu kołowego w ramach SIM – będzie to pierwszy element nowego SIM wprowadzany kompleksowo w skali całego miasta.

Czytaj więcej Koncepcja oznakowania drogowego SIM ukończona
Tablica ulicowa zamontowana czasowo z okazji Dnia Praw Człowieka – ul. Równego traktowania

Nowy podział Krakowa na obszary SIM

Opublikowano 10.12.2021 10:44

Zakończył się proces wyznaczania obszarów Systemu Informacji Miejskiej (SIM), które od przyszłego roku mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć na tablicach ulicowych i informacji drogowej w ramach nowego SIM. W trakcie wyznaczania 125 obszarów przez urbanistów i geografów społecznych z Uniwersytetu Ekonomicznego wzięto pod uwagę m.in. wyniki konsultacji z mieszkańcami, którzy wskazali jak nazywają okolicę swojego zamieszkania – ponad 2/3 mieszkańców używa innej nazwy niż nazwa dzielnicy.

Czytaj więcej Nowy podział Krakowa na obszary SIM
Nowa, biało-brązowa tablica kierunkowa SIM dla ruchu kołowego

Powiedz nam jak nazywasz swoją okolicę

Opublikowano 3.11.2021 13:49 Zmodyfikowano 18.04.2024 12:28

Celem Systemu Informacji Miejskiej (SIM) jest uporządkowanie oznakowania miejskiego w ramach jednolitych zasad graficznych i wzorniczych. SIM obejmuje m.in. oznakowanie punktów adresowych, nazw ulic, placów, mostów, tablice kierunkowe, a także szereg elementów oznakowania turystycznego. Początkiem tego roku odbyły się konsultacje społeczne SIM, po których podjęto działania związane z optymalizacją popilotażową nośników. Ponadto przystąpiono do opracowania podziału miasta na obszary SIM, które zostaną wykorzystane m.in. w informacji kierunkowej dla kierowców, która ma być wdrażana od 2022 r.

Czytaj więcej Powiedz nam jak nazywasz swoją okolicę