Świętujemy 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa. Tablica SIM pod Barbakanem - ZTP Kraków

 • Świętujemy 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa. Tablica SIM pod Barbakanem

  Opublikowano 7.07.2023 09:10

  Trwają obchody 45 rocznicy wpisu centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa. Z tej okazji w reprezentacyjnym miejscu na dawnej Drodze Królewskiej, pomiędzy Bramą Floriańską a Barbakanem została umieszczona okolicznościowa tablica upamiętniająca historyczny wpis. Tablicę z charakterystycznym emblematem światowego dziedzictwa (kwadrat symbolizujący kulturę wpisany w koło oznaczające przyrodę), którą można oglądać od dzisiaj. Obiekt w założeniu stanowi uzupełnienie oznakowania wpisu Krakowa na listę.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Wpis Krakowa na Listę UNESCO – historia

  Przypomnijmy – we wrześniu 1978 r. podczas swojego pierwszego posiedzenia Komitet Światowego Dziedzictwa podjął decyzję o wpisaniu historycznego centrum Krakowa na listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kultury. Kraków wraz z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce był jednym z pierwszych 12 miejsc w tym prestiżowym zestawieniu. Co ważne i precedensowe, na listę wpisano nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski obejmujący Wawel, Stare Miasto, dawne przedmieście Stradom i miasto królewskie Kazimierz.

  Historyczny wpis był ukoronowaniem wieloletnich starań środowiska polskich konserwatorów, zabiegających o uwagę światowej opinii publicznej dla zabytków Krakowa niszczejących w wyniku polityki ówczesnych władz. Decyzja sprzed 45 lat uruchomiła niezwykłą społeczną energię i położyła podstawy pod istniejące do dziś programy rewaloryzacji zabytkowych obiektów. Miasto zmieniło się w tym czasie nie do poznania.

  Tablica pod Barbakanem

  Miejsce na tablicę upamiętniającą wpis, który odmienił Kraków zostało wybrane nieprzypadkowo. Teren pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską to główny, reprezentacyjny wjazd do Starego Miasta i ważny przystanek na historycznej Drodze Królewskiej łączącej Kleparz z Wawelem. Tablica przypominać będzie zasięg wpisu, dodatkowo podkreślając znaczenie, jakie ma dla Krakowa obecność na znanej na całym świecie liście. Tablicę zrealizował we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zarząd Transportu Publicznego, a sama tablica stanowi element wdrażanego w mieście Systemu Informacji Miejskiej.

  Obchody rocznicy

  Kraków świętuje 45 rocznicę wpisu od początku roku. Przy wjazdach do miasta stanęły nowe tablice witające w mieście światowego dziedzictwa, ruszył portal Kraków Heritage prezentujący kompleksowo fenomeny dziedzictwa miasta, a na różnych placach miasta (aktualnie Rynek Podgórski) można oglądać przekrojową wystawę „Skarby Krakowa” przygotowaną we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury.

  Kulminacja obchodów nastąpi 7 i 8 września. Zaplanowano wówczas m.in. uroczystą inaugurację Europa Nostra Heritage Hub i otwarcie wystawy o SKOZK w Muzeum Krakowa.

  FacebookTwitterShare