Projekty unijne
W ramach swoich zadań Zarząd Transportu Publicznego uczestniczy w wielu inicjatywach i projektach unijnych. Z obecnie trwającymi projektami można zapoznać się poniżej.
Projekt SUM
Pełny tytuł projektu: SUM – SEAMLESS SHARED URBAN MOBILITY
Program: Horyzont Europa
Wartość projektu dla Krakowa: 347 750,00 euro
Wartość dofinansowania: 347 750,00 euro – 100%
Wartość całego projektu: 10 760 895,00 euro
Okres realizacji: 1 czerwca 2023 r.–31 maja 2026 r.
Jednostka realizująca: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie
Strona projektu: www.sum-project.eu
Opis projektu:
Projekt SUM to europejska inicjatywa, w której uczestniczy 9 miast, każde z nich odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze transportu publicznego i współdzielonej mobilności. W projekcie obok Krakowa uczestniczą takie miasta, jak Monachium, (Niemcy), Genewa (Szwajcaria) Jerozolima (Izrael), Ateny – Penteli (Grecja), Rotterdam (Holandia) Fredrikstad (Norwegia), Larnaka (Cypr), Coimbra (Portugalia).
Celem projektu SUM jest stworzenie bardziej zrównoważonych i efektywnych rozwiązań w zakresie transportu miejskiego.
Projekt metaCCAZE
Pełny tytuł projektu: metaCCAZE – Flexibly adapted MetaInnovations, use cases, collaborative business and governance models to accelerate deployment of smart and shared Zero Emission mobility for passengers and freight
Program: Horyzont Europa
Wartość projektu dla Krakowa: 540 537,50 euro
Wartość dofinansowania: 540 537,50 euro – 100 %
Wartość całego projektu: 28 450 737,50 euro
Okres realizacji: 1 stycznia 2024 r.–31 grudnia 2027 r.
Jednostka realizująca: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie
Strona projektu: www.metaccaze-project.eu
Opis projektu:
1 stycznia 2024 r. Gmina Miejska Kraków oficjalnie przystąpiła do realizacji projektu metaCCAZE, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa.
Celem projektu jest stworzenie w europejskich miastach skutecznych innowacyjnych rozwiązań, transportowych, które pozwolą wcielić w życie takie unijne inicjatywy jak Zielony Ład (EU’s Green Deal), Neutralnosć Klimatyczna (the Climate-Neutral) czy Inteligentne Miasta. (Smart Cities Mission and the 2ZERO and CCAM).
Projekt zaplanowany jest na cztery lata – w tym czasie proponowane rozwiązania (również technologiczne) najpierw będą wdrożone w czterech miastach „pionierskich”: Amsterdamie, Monachium, Limassol i Tampere. Następnie te pomysły, które się sprawdzą, zostaną zastosowane w sześciu miastach partnerskich – w tym w Krakowie, gdzie mają pomóc stworzyć innowacyjny węzeł transportowy w centrum miasta.
Projekt REDU-CE-D
Pełny tytuł projektu: REDU-CE-D: Customized Environmental Management System (EMS) to increase energy efficiency and reduce energy consumption of different transport modes in Central Europe
Program: Interreg Europa Środkowa
Wartość projektu dla Krakowa: 230 520,00 euro
Wartość dofinansowania: 184 416,00 euro – 80%
Wartość całego projektu: 2 296 700,00 euro
Okres realizacji: 1 maja 2024 r.–30 kwietnia 2027 r.
Jednostka realizująca: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie
Data złożenia wniosku aplikacyjnego: 16 maja 2023 r.
Strona projektu: www.interreg-central.eu/projects/redu-ce-d
Opis projektu:
REDU-CE-D to pionierska inicjatywa w ramach programu Interreg EUROPA ŚRODKOWA 2021-2027. Projekt koncentruje się na opracowaniu Zindywidualizowanego Systemu Zarządzania Środowiskowego (EMS) w celu zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia zużycia energii w różnych rodzajach transportu w Europie Środkowej.
Głównym celem projektu REDU-CE-D jest podniesienie efektywności energetycznej w sektorach transportu w Europie Środkowej, w tym w transporcie lotniczym, miejskim, wodnym i kolejowym. Dostosowując się do norm UE i wdrażając wspólnie zdefiniowaną strategię, projekt ma na celu transpozycję dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (EED) do praktycznych rozwiązań na rzecz zrównoważonego transportu.