Rusza sprzątanie hulajnóg! Uruchamiamy telefon i mail do zgłaszania porzuconego sprzętu! - ZTP Kraków

 • Rusza sprzątanie hulajnóg! Uruchamiamy telefon i mail do zgłaszania porzuconego sprzętu!

  Opublikowano 4.08.2023 16:19 Zmodyfikowano 7.08.2023 12:20

  Umowy z operatorami hulajnóg elektrycznych podpisane – może więc wystartować oczekiwana przez wielu mieszkańców usługa odwożenia/odnoszenia (czyli tzw. relokacji) nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg. Na razie w obszarze nieco większym niż ten, który wyznacza druga obwodnica.

  Hulajnogi
  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Na tym terenie (wychodzącym przeważnie około kilkudziesięciu metrów poza:  Aleje Trzech Wieszczów, ulicę Wita Stwosza, Aleję Powstania Warszawskiego oraz ulicę M. Konopnickiej) wyznaczyliśmy 163 punkty mobilności. I tylko tam użytkownicy znajdujący się w tej części miasta mogą legalnie oddać hulajnogę. Aplikacje do obsługi powinny blokować możliwość zakończenia wypożyczenia w innym miejscu, niż w punkcie mobilności. 

  Tak wygląda mapa obszaru objętego relokacją (zaznaczony na niebiesko):

  Obszar relokacji hulajnóg elektrycznych

  Za nieprawidłowo zaparkowaną hulajnogę wewnątrz wyznaczonego terenu (czyli taką, która kwalifikuje się do relokacji) będziemy uznawać każdy pojazd, który znajduje się poza wyznaczonym punktem mobilności, oznaczonym liniami i wyraźnym znaczkiem na ziemi.

  Porzucone hulajnogi należy zgłaszać do nas (ze zdjęciem – tzn. z załączonym plikiem jpeg w mailu lub w MMS-ie) mailowo,

  na adres: hulajnogi@ztp.krakow.pl,
  lub pod numerem  telefonu: 501 678 116.

  Każde potwierdzone naruszenie będzie zgłaszane firmie, która na koszt danego operatora odstawi hulajnogę we właściwe miejsce.

  Przypominamy jednocześnie: na pozostałym obszarze Krakowa hulajnogi należy parkować zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym. Czyli możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, zostawiając przynajmniej 1,5 metra na przejście czy przejazd! Zgłoszenia łamania tego przepisu należy kierować do Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

  Liczymy, że wprowadzone nowe zasady i usługa relokacji pozwolą skutecznie i szybko poradzić sobie z problemem zagracania przestrzeni miejskiej hulajnogami elektrycznymi, należącymi do prywatnych wypożyczalni. Jeśli ten projekt – na razie wprowadzony pilotażowo, na 3 miesiące – sprawdzi się, w przyszłym roku będziemy chcieli rozszerzyć go na kolejne obszary miasta.

  FacebookTwitterShare