Sztuka bardzo użytkowa na placu Wolnica! - ZTP Kraków

 • Sztuka bardzo użytkowa na placu Wolnica!

  Opublikowano 9.08.2023 16:13

  Rewitalizacja placu Wolnica wkroczyła w kolejną fazę – wprowadziliśmy tam prawdziwą sztukę użytkową! Pod ratuszem kazimierskim stanęła instalacja artystyczna, służąca odpoczynkowi i rekreacji.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  To „Przepływy”, autorstwa malarza, projektanta i ilustratora, absolwenta krakowskiej ASP, Olafa Ciruta. Instalacja powstała w ramach współpracy z Muzeum Etnograficznym i inspirowana jest jego zbiorami. Jest to próba wprowadzenia do przestrzeni miasta rozwiązań wzorniczych, opartych na wyjątkowych przedmiotach gromadzonych od lat w kazimierskiej placówce.

  Bezpośrednią inspiracją jest tutaj kolekcja tradycyjnych, ręcznie wykonywanych ruchomych zabawek, tak zwanych „traczy”. Ustawione na gwoździkach u krawędzi stołu wykonują one wahadłowy ruch, naśladujący przecinanie drewna. Pochodzą one z lat 60 ubiegłego wieku. Są połączeniem figurki robotnika zajmującego się piłowaniem drzewa za pomocą ręcznej piły, pochodzącej z popularnych w Małopolsce wiatrowskazów, oraz idei zabawki z przeciwwagą, rozpowszechnionej w pierwszej połowie XX wieku w zachodniej Europie. W inspirowanym nimi swoim projekcie miejskich mebli, Olaf Cirut wykorzystał kształt „piły”, po którym porusza się postać tracza, oraz kolorystykę tych zabawek. Wymyślone przez niego ławki stoją na szerokich „zębach”. Mają drewniane siedziska wykonane z klejonego modrzewia. Dwie sztuki są z oparciami, pięć jest bez nich.

  Oprócz tych wielobarwnych ławek, przypominających nieco niesporczaki, pod kazimierskim ratuszem stanęła też ławka-czochraniec, czyli płaskie szerokie siedzisko, pokryte imitacją trawy, z oczkami.  Podobny mebel już w zeszłym roku stał na placu Wolnica i cieszył się dużym powodzeniem. W te wakacje taka ławka stanęła też na skwerze u wylotu ul. Bonifraterskiej i Bocheńskiej i również jest często zajęta. Jest to więc rozwiązanie sprawdzone, bardzo lubiane przez mieszkańców.

  Przypomnijmy – w ramach przeobrażania placu Wolnica według pomysłów zawartych w projekcie „Klimatyczny Kwartał” pojawiło się tam już wcześniej 16 eleganckich dwumetrowych ławek i 16 pojedynczych miejskich krzeseł. Na bruku stanęły też nowe donice z ziołami. W ramach uspokajania ruchu i ograniczenia niepotrzebnych przejazdów tranzytowych przez ten rejon została zmieniona organizacja ruchu na  skrzyżowaniu ul. Mostowej, Bonifraterskiej i Bocheńskiej. W miejscu dotychczasowego ronda ulic stanęły tam donice z kwiatami oraz ławki.

  FacebookTwitterShare