Przez Kazimierz – po nowemu - ZTP Kraków

 • Przez Kazimierz – po nowemu

  Opublikowano 21.06.2023 10:21

  Od przyszłego tygodnia będziemy inaczej jeździć przez jedno z najważniejszych miejsc Kazimierza – skrzyżowanie u zbiegu ulic Bocheńskiej, Bonifraterskiej, Mostowej i Placu Wolnica. Zmiany w ruchu, które nastąpią, są wynikiem warsztatów i opinii wyrażonych przez krakowian podczas spotkań w Muzeum Etnograficznym oraz są elementem projektu „Klimatyczny kwartał”. Od 28 czerwca nie będzie już można przejeżdżać samochodem z Placu prosto w ul. Mostową. Łatwiej za to będzie poruszać się tam rowerem czy pieszo, ponieważ zmniejszy się liczba aut.

  Tego lata Plac Wolnica i jego okolice przejdą sporą metamorfozę. Zmiany mają sprawić, że miejsce to stanie jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców, a także turystów. Przy dawnym ratuszu kazimierskim staną nowe ławki, będzie instalacja artystyczna z funkcją zabawy i odpoczynku. Pojawi się też więcej zieleni.

  Jeszcze większe zmiany zajdą u zbiegu ulic Bocheńskiej, Mostowej i Bonifraterskiej.  W miejscu dziś istniejącego nieatrakcyjnego asfaltowego placu pojawi się skwer z zielenią. Przestrzeń tę określi przede wszystkim zieleń w donicach, która utworzy zieloną „wyspę”.  Dla miłośników dwóch kółek pojawią się dodatkowe stojaki rowerowe. Ruch samochodowy ograniczony zostanie przez  ozdobne słupki i inne elementy małej architektury. Zgodnie z wolą mieszkańców, wyrażoną podczas warsztatów, obecny przejazd dla samochodów na wprost między Pl. Wolnica a ul. Mostową zostanie zamknięty. Na ul. Mostową od tego momentu będzie można wjechać od ul. Bonifraterskiej, jadąc łukiem przy skwerze. Na wprost będą mogli jeździć tylko rowerzyści i oczywiście chodzić piesi. Rondo na skrzyżowaniu ulic przy Pl. Wolnica i  ul. Bocheńskiej będzie zamienione na skrzyżowanie równorzędne.

  Wszystko po to, by wyraźnie uspokoić ruch w tym miejscu. Dzięki temu stanie się ono przyjemną zieloną enklawą, gdzie będzie można miło spędzić wolny czas. Przygotowywane zmiany są  kolejnym  działaniem  miasta  na rzecz poprawy jakości życia  krakowian. Informacje o zmianie organizacji  ruchu pojawią się na nowym skwerze dzisiaj (w środę, 21 czerwca). Nowe znaki zaczną obowiązywać tydzień później tj. od 28 czerwca, o godzinie 12.00. Usiąść na nowych ławkach na Pl. Wolnica powinniśmy już na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy też na skwerze obok pojawi się zieleń w donicach.

  FacebookTwitterShare