Nowa aranżacja placu Wolnica: Wolnica, wolność, wyobraźnia - ZTP Kraków

 • Nowa aranżacja placu Wolnica: Wolnica, wolność, wyobraźnia

  Opublikowano 28.07.2022 17:02 Zmodyfikowano 28.07.2022 17:10

  Plac Wolnica przechodzi właśnie czasową metamorfozę. W jego przestrzeni organizowana jest, przy współpracy ZTP i Muzeum Etnograficznego, wystawa – instalacja o nazwie „Wolnica, wolność, wyobraźnia”. Aranżacja powstaje po to, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z propozycją nowego, przyjaznego i klimatycznego zagospodarowania Placu.

  Nowa aranżacja placu Wolnica
  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców chcemy, aby stał się on miejscem, w którym będzie  można, usiąść, spotkać się z rodziną czy znajomymi i odpocząć choć na chwilę. Chcemy, aby Plac stał się miejscem, które będzie chętnie odwiedzane przez mieszkańców, a jego charakter łączący tradycje tego miejsca z nowoczesnym spojrzeniem na przestrzeń miejską stał się wizytówką miasta.   

  Inspirację zaczerpnięto z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Formy i wzory sprzed lat posłużyły do stworzenia serii pilotażowych mebli miejskich. Z uwagi na ochronę konserwatorską nie zdecydowaliśmy się w tym roku na realizację wizji biura Gehl, czyli amfiteatru, tylko w pierwszym kroku stworzymy tymczasową aranżację.

  Nowa aranżacja jest jednocześnie formą eksperymentu, który pozwoli poznać opinię mieszkańców na temat przyszłego, docelowego zagospodarowania tej przestrzeni. Z tymczasowych mebli miejskich i siedzisk, oddanych do dyspozycji użytkowników Placu, będzie można nie tylko korzystać,  ale co dla nas ważne,  dzielić się także opiniami na temat ich funkcjonalności, komfortu, atrakcyjności czy wpisywania się w klimat miejsca i jego otoczenie. Jeśli opinie mieszkańców, które będzie można przesyłać do ZTP, okażą się pozytywne, to na ich podstawie zostanie przygotowany docelowy projekt aranżacji tego wyjątkowego miejsca. Zgłoszenia należy wysyłać na mail inicjatywy@ztp.krakow.pl

  Z nowych funkcji Placu korzystać będzie można już od czwartkowego popołudnia!

  Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu Klimatyczny Kwartał.

  Jego współorganizatorami są Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

  FacebookTwitterShare