Usunąć przystanek tramwajowy Teatr Variete 01 (w stronę Nowej Huty) – zbyt blisko przystanku Rondo Grzegórzeckie. w przeciwną stronę można zostawić, bo przystanek po drugiej stronie ronda jest daleko. W tym miejscu jest taki absurd że między przystankami Rondo Grzegórzeckie 02 a Rondo Grzegórzeckie 01 jest większa odległość niż między przystankami Rondo Grzegórzeckie 01 a Teatr Variete! To działanie polepszy prędkość komunikacyjną na Al. Pokoju, która znacznie odbiega od ul. Mogilskiej. odległość 140m jest karygodna. Dodać przystanki autobusowe, mogą być bez zatok.
Brak:
PDP PDR od str. wsch.
wiaty, przystanku Teatr Variete dla autobusów dla linii 128 i 662
pasów rozbiegowych z wyjazdu z łącznika przez torowisko – będzie blokada tramwajów i kolizje
zaprojektować:
łączniki przez torowisko jako dwukierunkowe
pasy rozbiegowe z wyjazdu z łącznika o szer. 2,55m (np kosztem połowy pasa wjazdowego)
przystanki MPK jako podwójne – to 1z2 magistrali t. MPK do N. Huty
szersze przystanki, okienka na drzewa, ‘zielone’ wiaty, stojaki
buspas na torowisku przy przystanku Teatr Variete – przystanek A+T
PDP, PDR na obu końcach przystanków
1. Obecna nawrotke nalezy zlikwidowac i kosztem farby i kilku znakow wyznaczyc nawrotke w miejscu do tego przystosowanym blizej ronda. Ledwie 20m dalej niz obecna nawrotka zaczyna sie pas zjazdowy dla KMK (niezbyt uczeszczany), na koncu ktorego mozna z latwoscia nawrocic. Po drugiej stronie mamy 50m pasa rozbiegowego, wiec zawracajacy nie beda musieli blokowac tramwajow jak ma to miejsce dzis. Beda tez mieli latwiej wlaczyc sie do ruchu i plynnie zmienic pas na ponad 100m, a nie 50m dzis.
2. Chodniki i perony przystankowe sa za waskie i trzeba je poszerzyc dla bezpieczenstwa i komfortu!
W tym celu mozna zmienic rownolegly uklad przystankow na szachownice poprzez przesuniecie poludniowego peronu 50m na wschod za przejscie dla pieszych. Pozwoli to naturalnie poszerzyc mijajace sie perony po lekkim odsunieciu od nich osi torowiska delikatnie zmieniajac profil luku. Odsunie to rowniez z obecnych 150m na 200m przystanki Rondo Grzegorzeckie i Teatr Variete, co poprawi przepustowosc tramwajow tloczacych sie na tym krotkim odcinku. Przydatne bylyby tez dodatkowe przejscia dla pieszych po wschodniej stronie skrzyzowania, gdyz zbyt duzo ludzi tloczy sie na waskim skrawku chodnika miedzy torowiskiem a jezdnia, a nie wszyscy ida na przystanek.
Wnioskuję o przeanalizowanie możliwości likwidacji przystanku tramwajowego Teatr Variete 01 (w stronę Ronda Czyżyńskiego), z powodu niewielkiej odległości od sąsiadujących przystanków (Rondo Grzegórzeckie 01 oraz Nullo 01) odpowiednio ok. 200 m i 350 m. Zbyt duża ilość przystanków znacząco wpływa na niską prędkość handlową tramwajów na Al. Pokoju i długi czas przejazdu.
WYTYCZNE ZDMK DLA PROJEKTOWANYCH INWESTYCJI DROGOWYCH, PO KTÓRYCH BĘDZIE PROWADZONA KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA I/LUB TRAMWAJOWA
2.2. Przystanki
• Perony tramwajowe na szlaku winny mieć długość 55,0 m. Natomiast w rejonie skrzyżowań
i węzłów przesiadkowych długość min. 75,0 m.
• Wszystkie perony winny być wykonane w standardzie wysokiego peronu dostosowanego
do taboru niskopodłogowego poprzez zastosowanie odkrycia krawędzi peronu 17-18 cm od
główki szyny.
• Perony zlokalizowane na wydzielonym torowisku należy odgrodzić od strony jezdni
płotkami szczelnymi, wygrodzenie w rejonie przejścia płotkami przeźroczystymi lub
ażurowymi, by nie ograniczać widoczności. Na przystankach należy także zaprojektować
wygrodzenia na międzytorzu.
• Na wszystkich przystankach nawierzchnie torowiska na długości peronów należy wykonać
z asfaltu lub betonu, by można było utrzymać je w czystości
1) Parkowanie przy skrzyżowaniu jest zabronione w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania.
Zgodnie z warunkami technicznymi dla dróg publicznych obszar skrzyżowania to wspólna część łączących się dróg wraz z wlotami i wylotami. Z uwagi na to czy poprawne jest projektowanie miejsc postojowych w obszarze skrzyżowania?
2) Odnośnie zatok postojowych to należny sprawdzić widoczność przy włączaniu się do ruchu – szczelnie pierwsza z zatok w stronie południowej zlokalizowana jest za łukiem poziomym i może nie mieć widoczności.
3) Zapewnić min. 5-6 m na zatrzymanie pojazdu miedzy linią P-13 a przejazdem/przejściem.
4) Sprawdzić odległość miedzy krawędzią peronu tramwajowego a wiatą przystankową – powinno być min. 1,5 m.
5) Spadki poprzeczne na jezdni powinny być min. 2% by zapewnić sprawne odwodnienie.
6) Pochylenie poprzeczne drogi dla pieszych powinno zapewniać skuteczne odwodnienie i powinno być nie większe niż 2%.
Na plus dla projektu, że w końcu zdecydowano się zastosować zamiast krawężników drogowych z skosem krawężniki peronowe dedykowane przystankom tramwajowym. Niestety ich szerokość nadal pozostawia wiele do życzenia – realnie między wiatą a pasem integracyjnym pozostanie kilkadziesiąt centrymetrów przejścia.
Proszę o uwzględnienie następujących uwag:
1. Warto rozważyć poszerzenie przystanków tramwajowych o chociażby 0,5m do standardu określonego w Wytycznych.
2. Wyspa dzieląca przejazd rowerowy i przejście dla pieszych między torowiskiem a jezdnią południową będzie wykonana w pochyleniu 6%. Jest to stanowczo zbyt dużo jak na spocznik, gdzie mają oczekiwać rowerzyści i osoby na wózkach (itp.) na zielone światło. Wyspę dzielącą należy poszerzyć do min. 3-3,5 m na rzecz przesunięcia jezdni południowej oraz zmniejszyć pochylenie na wyspie do 2-3 % poprzez obniżenie niwelety jezdni.
Projekt zakłada dość istotną przebudowę, o ile dobrze odczytuję rysunek, to ruszane ma nawet być torowisko. Mimo to konserwuje za wąskie przystanki, kiedy one wymagają poszerzenia o więcej niż 80cm. Zaznaczone na przekroju poprzecznym 3,30m w rzeczywistości wymaga odjęcia 50cm ze względu na skrajnię drogową i barierkę, co daje raptem 2,80m. Wygodny peron, na którym jest barierka, powinien mieć co najmniej 4,00m od krawędzi do krawędzi.
Przy czym nie sposób wspomnieć, jeśli jesteśmy przy przystankach na al. Pokoju, że od lat przewija się też wątek, że na al. Pokoju jest trochę za dużo przystanków. Między niektórymi jest raptem 200-300m, zwłaszcza między Rondem Grzegórzeckim, a Ofiar Dąbia, co znacząco wydłuża czas przejazdu tramwajów. Jest to temat trudny, ale czy może nie rozważyć w tym kontekście dyskusji z radą dzielnicy nt. możliwości scalenia niektórych przystanków lub ich poprzesuwania?
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane na Państwa urządzeniu. W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies.
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane na Państwa urządzeniu. W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Usunąć przystanek tramwajowy Teatr Variete 01 (w stronę Nowej Huty) – zbyt blisko przystanku Rondo Grzegórzeckie. w przeciwną stronę można zostawić, bo przystanek po drugiej stronie ronda jest daleko. W tym miejscu jest taki absurd że między przystankami Rondo Grzegórzeckie 02 a Rondo Grzegórzeckie 01 jest większa odległość niż między przystankami Rondo Grzegórzeckie 01 a Teatr Variete! To działanie polepszy prędkość komunikacyjną na Al. Pokoju, która znacznie odbiega od ul. Mogilskiej. odległość 140m jest karygodna. Dodać przystanki autobusowe, mogą być bez zatok.
Zgadzam się! Obecność przystanku Variete to kiepski żart w kontekscie efektywności komunikacji tramwajowej.
Popieram
Brak:
PDP PDR od str. wsch.
wiaty, przystanku Teatr Variete dla autobusów dla linii 128 i 662
pasów rozbiegowych z wyjazdu z łącznika przez torowisko – będzie blokada tramwajów i kolizje
zaprojektować:
łączniki przez torowisko jako dwukierunkowe
pasy rozbiegowe z wyjazdu z łącznika o szer. 2,55m (np kosztem połowy pasa wjazdowego)
przystanki MPK jako podwójne – to 1z2 magistrali t. MPK do N. Huty
szersze przystanki, okienka na drzewa, ‘zielone’ wiaty, stojaki
buspas na torowisku przy przystanku Teatr Variete – przystanek A+T
PDP, PDR na obu końcach przystanków
1. Obecna nawrotke nalezy zlikwidowac i kosztem farby i kilku znakow wyznaczyc nawrotke w miejscu do tego przystosowanym blizej ronda. Ledwie 20m dalej niz obecna nawrotka zaczyna sie pas zjazdowy dla KMK (niezbyt uczeszczany), na koncu ktorego mozna z latwoscia nawrocic. Po drugiej stronie mamy 50m pasa rozbiegowego, wiec zawracajacy nie beda musieli blokowac tramwajow jak ma to miejsce dzis. Beda tez mieli latwiej wlaczyc sie do ruchu i plynnie zmienic pas na ponad 100m, a nie 50m dzis.
2. Chodniki i perony przystankowe sa za waskie i trzeba je poszerzyc dla bezpieczenstwa i komfortu!
W tym celu mozna zmienic rownolegly uklad przystankow na szachownice poprzez przesuniecie poludniowego peronu 50m na wschod za przejscie dla pieszych. Pozwoli to naturalnie poszerzyc mijajace sie perony po lekkim odsunieciu od nich osi torowiska delikatnie zmieniajac profil luku. Odsunie to rowniez z obecnych 150m na 200m przystanki Rondo Grzegorzeckie i Teatr Variete, co poprawi przepustowosc tramwajow tloczacych sie na tym krotkim odcinku. Przydatne bylyby tez dodatkowe przejscia dla pieszych po wschodniej stronie skrzyzowania, gdyz zbyt duzo ludzi tloczy sie na waskim skrawku chodnika miedzy torowiskiem a jezdnia, a nie wszyscy ida na przystanek.
Wnioskuję o przeanalizowanie możliwości likwidacji przystanku tramwajowego Teatr Variete 01 (w stronę Ronda Czyżyńskiego), z powodu niewielkiej odległości od sąsiadujących przystanków (Rondo Grzegórzeckie 01 oraz Nullo 01) odpowiednio ok. 200 m i 350 m. Zbyt duża ilość przystanków znacząco wpływa na niską prędkość handlową tramwajów na Al. Pokoju i długi czas przejazdu.
WYTYCZNE ZDMK DLA PROJEKTOWANYCH INWESTYCJI DROGOWYCH, PO KTÓRYCH BĘDZIE PROWADZONA KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA I/LUB TRAMWAJOWA
2.2. Przystanki
• Perony tramwajowe na szlaku winny mieć długość 55,0 m. Natomiast w rejonie skrzyżowań
i węzłów przesiadkowych długość min. 75,0 m.
• Wszystkie perony winny być wykonane w standardzie wysokiego peronu dostosowanego
do taboru niskopodłogowego poprzez zastosowanie odkrycia krawędzi peronu 17-18 cm od
główki szyny.
• Perony zlokalizowane na wydzielonym torowisku należy odgrodzić od strony jezdni
płotkami szczelnymi, wygrodzenie w rejonie przejścia płotkami przeźroczystymi lub
ażurowymi, by nie ograniczać widoczności. Na przystankach należy także zaprojektować
wygrodzenia na międzytorzu.
• Na wszystkich przystankach nawierzchnie torowiska na długości peronów należy wykonać
z asfaltu lub betonu, by można było utrzymać je w czystości
1) Parkowanie przy skrzyżowaniu jest zabronione w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania.
Zgodnie z warunkami technicznymi dla dróg publicznych obszar skrzyżowania to wspólna część łączących się dróg wraz z wlotami i wylotami. Z uwagi na to czy poprawne jest projektowanie miejsc postojowych w obszarze skrzyżowania?
2) Odnośnie zatok postojowych to należny sprawdzić widoczność przy włączaniu się do ruchu – szczelnie pierwsza z zatok w stronie południowej zlokalizowana jest za łukiem poziomym i może nie mieć widoczności.
3) Zapewnić min. 5-6 m na zatrzymanie pojazdu miedzy linią P-13 a przejazdem/przejściem.
4) Sprawdzić odległość miedzy krawędzią peronu tramwajowego a wiatą przystankową – powinno być min. 1,5 m.
5) Spadki poprzeczne na jezdni powinny być min. 2% by zapewnić sprawne odwodnienie.
6) Pochylenie poprzeczne drogi dla pieszych powinno zapewniać skuteczne odwodnienie i powinno być nie większe niż 2%.
Na plus dla projektu, że w końcu zdecydowano się zastosować zamiast krawężników drogowych z skosem krawężniki peronowe dedykowane przystankom tramwajowym. Niestety ich szerokość nadal pozostawia wiele do życzenia – realnie między wiatą a pasem integracyjnym pozostanie kilkadziesiąt centrymetrów przejścia.
Proszę o uwzględnienie następujących uwag:
1. Warto rozważyć poszerzenie przystanków tramwajowych o chociażby 0,5m do standardu określonego w Wytycznych.
2. Wyspa dzieląca przejazd rowerowy i przejście dla pieszych między torowiskiem a jezdnią południową będzie wykonana w pochyleniu 6%. Jest to stanowczo zbyt dużo jak na spocznik, gdzie mają oczekiwać rowerzyści i osoby na wózkach (itp.) na zielone światło. Wyspę dzielącą należy poszerzyć do min. 3-3,5 m na rzecz przesunięcia jezdni południowej oraz zmniejszyć pochylenie na wyspie do 2-3 % poprzez obniżenie niwelety jezdni.
Projekt zakłada dość istotną przebudowę, o ile dobrze odczytuję rysunek, to ruszane ma nawet być torowisko. Mimo to konserwuje za wąskie przystanki, kiedy one wymagają poszerzenia o więcej niż 80cm. Zaznaczone na przekroju poprzecznym 3,30m w rzeczywistości wymaga odjęcia 50cm ze względu na skrajnię drogową i barierkę, co daje raptem 2,80m. Wygodny peron, na którym jest barierka, powinien mieć co najmniej 4,00m od krawędzi do krawędzi.
Przy czym nie sposób wspomnieć, jeśli jesteśmy przy przystankach na al. Pokoju, że od lat przewija się też wątek, że na al. Pokoju jest trochę za dużo przystanków. Między niektórymi jest raptem 200-300m, zwłaszcza między Rondem Grzegórzeckim, a Ofiar Dąbia, co znacząco wydłuża czas przejazdu tramwajów. Jest to temat trudny, ale czy może nie rozważyć w tym kontekście dyskusji z radą dzielnicy nt. możliwości scalenia niektórych przystanków lub ich poprzesuwania?