Do you LajkBike? Pierwsze rowery miejskie dotarły do Krakowa - ZTP Kraków

 • Do you LajkBike? Pierwsze rowery miejskie dotarły do Krakowa

  Opublikowano 2.12.2022 14:27

  LajkBike – tak będzie nazywała się nowa miejska wypożyczalnia rowerów. Pierwsza partia 250 pojazdów właśnie dotarła do Krakowa. Poprzednie Wavelo nazwą nawiązywało do krakowskiego zabytku, podobnie obecna nazwa nawiązuje do tradycji Lajkonika, wpisanej od 2014 na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Nowa wypożyczalnia będzie różniła się nie tylko nazwą, ale też formułą, ponieważ będzie to wynajem długoterminowy. Jak pokazują statystyki z wielu miast polskich, tradycyjna formuła wypożyczalni rowerów miejskich z roku na rok ulega wyczerpaniu, a w wielu aglomeracjach Europy Zachodniej coraz większą popularnością cieszą się systemy wypożyczalni rowerów w formie miesięcznej subskrypcji. Użytkownik korzysta w nich z roweru w sposób ciągły przez określony czas (minimalnie miesiąc) a ma zapewniony serwis w cenie abonamentu.  Stąd Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie jako pierwszy w Polsce podjął decyzję o utworzeniu Długoterminowej Wypożyczalni Rowerów.

  Szczegółowe zasady działania systemu, zasady działania  punktów odbioru rowerów oraz serwisu, jak również stworzenie na potrzeby systemu regulaminu oraz serwisu są w trakcie przygotowywania. Według propozycji ZTP miesięczny abonament ma wynosić 29 zł. Będzie trzeba też wpłacić kaucję.

  Rozwiązanie takie – gdy jeden pojazd wypożycza się na dłużej – jest bardziej opłacalne i dla mieszkańców i dla miasta. Użytkownicy mają rower cały czas u siebie, wiedzą w jakim jest stanie, pilnują go i dbają o niego. Miasto pomaga im w serwisowaniu sprzętu, ale nie musi ponosić wysokich kosztów utrzymywania wypożyczalni na ulicach, a także wymiany często niszczonych ogólnodostępnych rowerów.

  Dostarczone dziś (02.12) jednoślady są wyposażone we wszystkie elementy zapewniające bezpieczne korzystanie w ruchu miejskim: pełne oświetlenie z dynama (w piaście), podwójną blokadę obsługiwaną jednym kluczykiem, taśmy na bagażniku ułatwiające przewożenie na przykład paczki. Każdy rower ma też zapięcie umożliwiające zamocowanie go do stojaka czy innego elementu infrastruktury.

  Uruchomienie krakowskiej Długoterminowej Wypożyczalni Rowerów jest planowane na marzec 2023 r. Docelowo do wypożyczenia będzie 500 takich pojazdów. Kolejna partia ma do nas dotrzeć do lutego. Łącznie będą kosztowały 974 500 złotych.

  W przypadku pomyślnego rozstrzygnięcia ponownego przetargu na dostawę rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, do wypożyczalni długoterminowej kupionych będzie 250 (a docelowo 500) również takich, droższych pojazdów. Ich miesięczne wypożyczenie ma kosztować 79 zł. Tu też trzeba będzie zostawić kaucję, odpowiednio wyższą niż w przypadku roweru tradycyjnego.

  Ten przetarg (już trzeci) został ogłoszony 30 listopada. 4 stycznia planowane jest otwarcie ofert.

  FacebookTwitterShare