Dzieciaki na rowery, rowery do stojaków (także hulajnogi) - ZTP Kraków

• Dzieciaki na rowery, rowery do stojaków (także hulajnogi)

Opublikowano 19.01.2023 15:03

Więcej dzieciaków będzie mogło dotrzeć do szkoły czy przedszkola na rowerze czy hulajnodze i zostawić bezpiecznie jednoślad koło budynku. Zarząd Transportu Publicznego kolejny raz dostarczy i zamontuje stojaki rowerowe i na hulajnogi do krakowskich placówek edukacyjnych. Ich dyrektorzy mogą już przekazywać zapotrzebowania na takie wyposażenie. Zgłaszać się można do końca lutego.

Łącznie do rozdysponowania będzie nawet około stu stojaków na hulajnogi. Nowych stojaków na rowery ma być łącznie w całym mieście około 750 – w tym właśnie te, o które poproszą dla siebie placówki edukacyjne. Konkretna ich liczba przekazana danej szkole czy przedszkolu będzie znana po zebraniu wszystkich zgłoszeń. Liczymy, że uda nam się w pełni zaspokoić wszystkie zgłoszone potrzeby w tym zakresie.

W tym roku, podobnie jak rok temu, proponujemy bezpieczne i funkcjonalne wzory stojaków, które zgodne są ze standardami obowiązującymi na terenie naszego miasta. Można je już oglądać w wielu miejscach – także we wspomnianych placówkach. Mamy nadzieję, że będzie to kolejna, dodatkowa zachęta do dojeżdżania do szkół i przedszkoli za pomocą rowerów i hulajnóg. I przyczyni się do wybierania takiego środka transportu w ogóle do przemieszczania się po naszym mieście.

Dodajmy – badania przeprowadzone dwa lata temu w Danii (na Uniwersytecie w Aarhus) dowiodły, że dzieci dojeżdżające do szkoły na rowerach mają większą zdolność koncentracji na lekcjach, niż te, które są dowożone samochodami. Młodzi rowerzyści byli lepiej skoncentrowani nawet przez cztery godziny po dotarciu na lekcje! Badanie objęło blisko 20 tys. duńskich dzieci i nastolatków w wieku od 5 do 19 lat. Z kolei brytyjskie badania z roku 2019 dowiodły, że taki sposób docierania do szkoły zmniejsza ryzyko nadwagi czy otyłości. Tu przebadano ponad 2000 dzieci w wieku szkolnym w Londynie.