Podpisano umowę na zakup wraz z montażem kolejnych 750 stojaków rowerowych - ZTP Kraków

 • Podpisano umowę na zakup wraz z montażem kolejnych 750 stojaków rowerowych

  Opublikowano 29.06.2023 15:10

  Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie do końca listopada postawi 750 nowych stojaków rowerowych, w celu dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście. Zakup i montaż jednego stojaka wynosi ok. 500 zł. Aktualnie w mieście znajduje się już ok. 10 tysięcy stojaków rowerowych.

  stojaki rowerowe i stacja naprawy pojazdów
  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Zakup i montaż nowych stojaków rowerowych jest częścią programu miasta mającego na celu promowanie zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców do korzystania z rowerów jako jednego z podstawowych środków transportu. Kraków jest jednym z najbardziej rowerowych miast w Polsce, a inwestycje tego typu w infrastrukturę rowerową odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wygodnych miejsc parkingowych dla rowerzystek i rowerzystów.

  W ramach umowy, stojaki rowerowe zostaną rozmieszczone w nowych lokalizacjach na terenie całego miasta, w tym ok. 250 uchwytów zostanie ustawionych w rejonach placówek oświatowych. W dalszym ciągu będziemy realizować także wnioski mieszkańców dotyczące proponowanych lokalizacji.

  Dodatkowo, znając potrzeby rowerzystek i rowerzystów, a także wiedząc, że w ramach podróży nieraz trzeba podregulować swój rower czy po prostu dopompować koło. Postawiliśmy dwie stacje naprawy rowerów w dzielnicy XVII oraz sześć stacji naprawy rowerów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie dostępne punkty są nieodpłatne i dostępne 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Mapa z infrastrukturą gdzie możemy naprawić swój rower znajduje się na stronie https://ztp.krakow.pl/rower/mapy-rowerowe/mapa-samoobslugowych-stacji-naprawy-rowerow-i-zadaszonych-parkingow-rowerowych#11.41/50.0572/19.9344. W tym i przyszłym roku planujemy doposażyć przestrzeń miejską w kolejne 30 pompek rowerowych.

  W miejscach, gdzie są już obecne stojaki rowerowe, natomiast przypięte są do nich wraki, przypominamy mieszkańcom o możliwości zgłaszania wraków rowerowych. Do tej pory zostało odholowanych 281 rowerów, a 29 rowerów czeka w kolejce do odholowania. Zgłaszanie wraków rowerowych jest ważne dla utrzymania porządku na ulicach miasta i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno dla rowerzystów, jak i dla pieszych.

  Jeżeli w twoim otoczeniu jest wrak rowerowy lub brakuje miejsca do zaparkowania roweru na terenie należącym do Gminy Miejskiej Kraków, zgłoś proponowaną przez siebie lokalizację do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie poprzez email sekretariat@ztp.krakow.pl.

  Inwestycja w nowe stojaki rowerowe i eliminacja wraków rowerowych jest kolejnym krokiem miasta Krakowa w kierunku poprawy infrastruktury rowerowej oraz promowania ekologicznego i przyjaznego dla zdrowia środka transportu.

  FacebookTwitterShare