System Informacji Miejskiej zaczyna porządkować Kraków - ZTP Kraków

 • System Informacji Miejskiej zaczyna porządkować Kraków

  Opublikowano 25.11.2022 16:25

  Osiedla Wola Duchacka, Kurdwanów czy Ludwinów wreszcie pojawią na miejskim oznakowaniu! Rozpoczyna się montaż nowych tablic Systemu Informacji Miejskiej. Dzięki nim będzie można – między innymi – dowiedzieć się z przestrzeni miasta, że w Krakowie mamy nie tylko Stare Miasto, Podgórze czy Nową Hutę.  

  Pierwsze pięć tablic informacji kierunkowej dla kierowców z nazwami obszarów Krakowa i obiektów pojawi się przy Rondzie Matecznego początkiem tego tygodnia. Będą w kolorach białym (prezentujące dojazd do obszarów miasta) i brązowym (prezentujące dojazd do obiektów). Napisy zostaną wykonane prostym, bardzo czytelnym krojem pisma, a przy obiektach takich jak szpitale czy dworce pojawią się dodatkowo piktogramy.

  Montaż rozpoczęto od okolic Ronda Matecznego z uwagi na panujący tam dotąd wielki wizualny nieład oznakowania. Ma to być kolejny krok po usunięciu, dzięki tzw. uchwale krajobrazowej, licznych reklam, które szpeciły przestrzeń przy rondzie. Kolejne tablice będą montowane w pierwszej kolejności w Dzielnicy XIII Podgórze, pozostałych prawobrzeżnych dzielnicach Krakowa i w ciągu II obwodnicy. Potem nośniki pojawią się po drugiej stronie Wisły i w północnej części miasta. W pierwszym etapie ma być zamontowanych około 250 tablic – docelowo do września przyszłego roku – już wszystkie, w całym mieście.

  Jednocześnie rozpoczyna się montaż pierwszych witaczy – czyli tablic stawianych przy drogach wjazdowych do miasta. Pierwsze mają pojawić się w dniach 29–30 listopada. Docelowo, do końca miesiąca będzie ich 17 – między innymi przy przystanku Węzeł Wielicki, między węzłem Przewóz a ul. Wrobela, czy za przystankiem Bielany Obwodnica. To oznacza, że teraz wjeżdżających do Krakowa witać będzie uproszczony herb miasta oraz napis „Kraków. Miasto Światowego Dziedzictwa UNESCO”, który zastąpi dotąd umieszczany „Witaj w Krakowie Mieście Królów Polskich”. Wymiana witaczy ma także związek z przypadającym na 2023 r. 45-leciem wpisania Starego Miasta w Krakowie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz przypadającym na ten rok 50-leciem Konwencji UNESCO dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Stare tablice wjazdowe będzie można natomiast już niedługo podziwiać na wystawie w Muzeum Inżynierii i Techniki.

  Przypomnijmy – prototypy tablic były prezentowane na pilotażu SIM w okolicach DH Jubilat – mieszkańcy mogli je oglądać przez niemal 2 lata w przestrzeni miasta i zgłaszać uwagi.

  Celem SIM jest uporządkowanie oznakowania miejskiego w ramach jednolitych zasad graficznych i wzorniczych. Zunifikowany system ma istotne znaczenie w zakresie odnajdywania drogi czy zwiększania płynności ruchu samochodowego. Istotne jest także budowanie identyfikacji przestrzeni miejskiej oraz przywołanie lokalnej tradycji. Krakowski SIM obejmuje m.in. oznakowanie punktów adresowych, nazw ulic, placów, mostów, tablice informacji kierunkowej, a także szereg elementów oznakowania turystycznego, które będą wdrażane w kolejnych latach.

  FacebookTwitterShare