W sobotę ZTP zmieni adres! Ulica Wielopole zmieni się w ulicę Równego traktowania - ZTP Kraków

 • W sobotę ZTP zmieni adres! Ulica Wielopole zmieni się w ulicę Równego traktowania

  Opublikowano 8.12.2022 15:18

  Po raz kolejny ZTP włącza się w miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Święto przypada 10 grudnia, zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Już drugi raz kilka krakowskich ulic na ten jeden dzień zmieni swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności. Jest to także zwieńczenie miejskiej akcji „Nie znaczy nie. 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”.

  Tablica ulicowa zamontowana czasowo z okazji Dnia Praw Człowieka – ul. Równego traktowania
  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Zarząd Transportu Publicznego przygotował specjalne tablice, z nowym wyglądem, nawiązującym do wprowadzanego właśnie Systemu Informacji Miejskiej. Na kremowym tle umieszczono napisy z nazwami nawiązującymi do idei, którymi krakowianie powinni kierować się na co dzień. I tak Plac Wszystkich Świętych stanie Placem Praw Człowieka, wspomniana już ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, Pl. Centralny – Pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a Al. Focha stanie się Al. Braterstwa i Siostrzeństwa. Hasła dobrano tak, by były proste, jednoznaczne, czytelne, więc by pasowały na ulice, ale też wyrażały wartości bliskie naszemu miastu i były związane z miejskim programem “Kraków dla Równości”, który ma zostać ogłoszony w połowie przyszłego roku.

  Łącznie pięć tablic zostanie zmontowanych na elewacjach budynków Urzędu Miasta, Teatru Bagatela czy Poczty Głównej.  To te same tablice, które zrobiono na tę okoliczność w zeszłym roku – stąd tegoroczny koszt to tylko koszt demontażu starych tablic, montażu tablic „równościowych” i ponownego montażu starych tablic. Wyniesie on niecałe 2400 zł.

  Znaki w przestrzeni miejskiej będą wywieszone tylko jeden dzień, ale wierzymy, że wartości, które promują, będą kierowały mieszkańcami Krakowa nie tylko w tę sobotę, ale przez cały rok i że zostaną z nami na zawsze.

  FacebookTwitterShare