Ponowne uruchomienie miejskiej wypożyczalni Park-e-Bike - ZTP Kraków

 • Ponowne uruchomienie miejskiej wypożyczalni Park-e-Bike

  Opublikowano 17.03.2023 10:40

  Miłośnicy jazdy rowerem elektrycznym mogą już zacząć się rozgrzewać. Jednoślady w ramach systemu Park-e-Bike będzie znów można pożyczać od poniedziałku (20 marca). Charakterystyczne niebieskie i zielonożółte odblaskowe rowery ze wspomaganiem będą dostępne – tak jak ostatnio jesienią – na parkingach P+R: Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów. Łącznie, zupełnie za darmo, do dyspozycji będzie codziennie około 80 rowerów.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Rower elektryczny to znakomita alternatywa dla przepychania się samochodem przez miejskie korki. Wystarczy zostawić swoje „cztery kółka”, przesiąść się na „dwa” i korzystając z dróg dla rowerów, bez wysiłku (bo z pomocą niewielkiego silnika elektrycznego), można dojechać nawet w najdalsze miejsca Krakowa a nawet Gminy Skawina. Bateria na jednym ładowaniu pozwala na lekkie i szybkie pokonanie nawet stu kilometrów!

  Planując trasę warto skorzystać z mapy infrastruktury rowerowej dostępnej na stronie internetowej ZTP.

  Rower Park-e-Bike wypożycza się bez żadnych opłat na cały dzień. Obecnie trwają przygotowania wszystkich stacji do uruchomienia systemu na ten rok  (najprawdopodobniej system będzie działać do początku listopada). Rowery niedługo będą przewożone na miejsca, gdzie będą dostępne dla użytkowników.

  Jak będzie można z nich skorzystać?

  • Wypożyczenie i zwrot roweru będzie możliwy jedynie na terenie Stacji na parkingu P+R. Punkty będą czynne od godziny 6.00 rano do 21.00, przy czym ostatnie wypożyczenie może nastąpić o 20.00.
  • Z roweru Park-e-Bike będzie można korzystać bez ograniczeń na terenie: od Węgrzynowic i Kościelnik w krakowskiej Nowej Hucie aż po Skawinę i dalej – Wolę Radziszowską, Grabie, Wielkie Drogi i Jaśkowice za Facimiechem. W przypadku dojazdu do pracy, na uczelnię lub na zakupy do marketu rower zostawia się w trybie postoju w dowolnym publicznym ogólnodostępnym punkcie (nie wolno zostawiać go na terenach zamkniętych).
  • Obszar działania Systemu został przedstawiony na mapie dostępnej na stronie internetowej Park-e-Bike. Wyjazd poza wyznaczony teren będzie skutkować zablokowaniem roweru. Podobnie jak brak jego zwrotu do godziny 21.00 każdego dnia.

  Dokładna instrukcja wypożyczenia roweru dostępna jest na stronie park-e-bike.ztp.krakow.pl.

  FacebookTwitterShare