Wiosna wjeżdża do Krakowa Park-e-Bike’iem! - ZTP Kraków

 • Wiosna wjeżdża do Krakowa Park-e-Bike’iem!

  Opublikowano 29.02.2024 09:30

  Od najbliższego poniedziałku (4 marca) krakowianie znów będą mogli korzystać z jednego z miejskich systemów rowerowych – Park-e-Bike. Elektryczne jednoślady, tak jak dotychczas, można będzie wypożyczać na czterech krakowskich parkingach Park and Ride. Od przyszłego tygodnia na krakowskie ulice zaczną także wracać stacje naprawy rowerów, które po wyremontowaniu będą ponownie udostępnione mieszkańcom.

  fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

  Miejskie rowery Park-e-Bike trafiły na zimę do magazynu, ponieważ musiały przejść konserwację. W ciągu roku są bardzo intensywnie użytkowane (ogromnie cieszymy się z ich popularności), dlatego dokładna kontrola ich stanu odbywa się właśnie na przełomie roku. I to działo się właśnie przez ostatnie miesiące. Teraz rowery Park-e-Bike na powrót mogą wrócić do użytkowania, zapewniając pełne bezpieczeństwo i maksymalny możliwy komfort jazdy. Od piątku (1 marca) sprzęt kolejno będzie trafiał na stacje. Będzie go można wypożyczać od samego rana w poniedziałek.

  Rowerów będzie tyle samo co w zeszłym roku – łącznie 143. Będzie można je wypożyczyć na parkingach P+R na Kurdwanowie, Czerwonych Makach, Nowym Bieżanowie oraz na Małym Płaszowie. System jest bezpłatny. Wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. By to zrobić, należy wypełnić formularz – najlepiej w siedzibach ZTP: na ul. Wielopole 1 lub ul. Przewóz 21.

  By ułatwić ten proces organizowane są także dodatkowe akcje przekazywania wniosków, np. w ramach wydarzeń miejskich. Najbliższym z nich będzie event rowerowy na dziedzińcu Radia Kraków. Zapraszamy tam 9 marca (sobota), w godzinach od 10.00 do 15.00. Wnioski można też składać przez platformę ePUAP.

  W formularzu rejestracyjnym użytkownik, który będzie chciał korzystać z systemu, przekazuje dokładniejsze dane o sobie. Są one sprawdzane na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Składający formularz muszą też podpisać oświadczenie, że przeczytali i akceptują regulamin Park-e-Bike’a. Dodajmy – by zostać użytkownikiem systemu trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać PESEL oraz polski numer telefonu.

  Z rowerów Park-e-Bike można korzystać na terenie Krakowa oraz Skawiny. Tam też można zostawić sprzęt w ciągu dnia (np. na czas pracy), w trybie postoju, w dowolnym ogólnodostępnym punkcie. Nie można zostawiać tych rowerów na terenach zamkniętych (m.in. w budynkach), wyjazd poza strefę spowoduje natomiast zablokowanie sprzętu. Do stacji systemu rower Park-e-Bike musi wrócić najpóźniej wieczorem tego samego dnia, gdy został wypożyczony. Stacje są czynne we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 6.00 do 21.00. Sprzęt można najpóźniej wypożyczyć do godziny 20.00, zwrócić do trzeba do godziny 21.00. Brak zwrotu roweru będzie skutkował m.in. zablokowaniem konta użytkownika.

  Przypomnijmy jeszcze: system Park-e-Bike został uruchomiony w roku 2020, w ramach unijnego projektu „Low Carb. Budowanie potencjału na rzecz zintegrowanego planowania mobilności niskoemisyjnej w funkcjonalnych obszarach miejskich”. Wtedy kupione zostały 43 rowery i utworzona została pierwsza stacja na parkingu P+R Czerwone Maki (czyli na pograniczu gmin biorących udział w projekcie – Krakowa i Skawiny). Chodziło przede wszystkim o stworzenie możliwości przesiadki z samochodu pozostawianego na P+R  na bezpłatny rower elektryczny. Ma być to atrakcyjna alternatywa dla stania w korkach i szukania miejsca do parkowania na zatłoczonych osiedlach. Po rozbudowie systemu i zakupie kolejnych 100 rowerów ze środków własnych miasta, nowe stacje utworzone zostały na 3 kolejnych parkingach Park and Ride . W przyszłości, po całkowitym zakończeniu inwestycji związanych z budową nowych parkingów P+R (np. na Górce Narodowej) na terenie północnych dzielnic Krakowa, także tam planowane jest uruchomienie stacji Park-e-Bike (każda z nich, podobnie jak te obecnie funkcjonujące, pomieści ok. 20 rowerów).

  Warto dodać, że cały czas można zapisywać się do innego miejskiego sytemu rowerowego – LajkBike. To wypożyczalnia długoterminowa – rower (elektryczny lub tradycyjny) bierze się do domu na co najmniej miesiąc, maksymalnie na trzy. Kosztuje to 29 zł (rower tradycyjny) lub 79 zł (rower ze wspomaganiem) miesięcznie. Trzeba mieć ukończone 18 lat i mieszkać w Krakowie. Więcej na lajkbike.ztp.krakow.pl.

  FacebookTwitterShare