Wszystkie aktualności

1 lipca 2024 wejdzie w życie pierwszy etap Strefy Czystego Transportu (SCT). To zmieni wiele – choć na tym etapie ograniczenia obejmą bardzo niewielu. Według badań dotyczyć to będzie zaledwie 2% aut jeżdżących po Krakowie.

Czytaj więcej Oświadczenie w sprawie Strefy Czystego Transportu (SCT)

LajkBike z nową energią (elektryczną)!

Opublikowano 16.11.2023 09:30

Mamy już 500 rowerów elektrycznych w ramach systemu LajkBike. Dotarła do nas i została odebrana ostatnia partia dodatkowych pojazdów. To znaczy, że jeszcze w tym miesiącu w wypożyczalni LajkBike będzie dostępnych tyle samo rowerów elektrycznych co tradycyjnych.

Czytaj więcej LajkBike z nową energią (elektryczną)!

Stary Kraków jak nowy!

Opublikowano 3.11.2023 15:08

Dzięki temu już wiemy, że wzgórze na wschodzie Krakowa poprawnie nazywa się Kozłówka, a przy Olszy mamy Rondo Polsad. Ponad 650 nowych tablic z blisko 1700 panelami informacyjnymi, służących mieszkańcom i turystom pojawiło się w Krakowie. Właśnie zakończył się jeden z najważniejszych projektów wprowadzający wizualny ład i porządek w mieście – montaż nowego oznakowania drogowego w ramach Systemu Informacji Miejskiej (SIM).

Czytaj więcej Stary Kraków jak nowy!

Nie daj się nabić w starego diesla!

Opublikowano 27.10.2023 09:04

W ostatnim czasie w Internecie pojawiło się sporo ogłoszeń, dotyczących okazyjnej sprzedaży starszych samochodów z silnikiem Diesla. Oferowane są w promocyjnych cenach auta z rocznika 2009 i wcześniejszych, z normą spalania Euro 4 i niższą. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę, że w przyszłym roku w Krakowie wejdzie w życie Strefa Czystego Transportu. Pierwszy jej etap, jeszcze bardzo łagodny, przede wszystkim dotyczył będzie aut osobowych około 30-letnich (roczniki 1992 benzyna i 1996 diesel). Wyjątkiem są jednak samochody kupowane teraz (w kraju i za granicą), czyli po 1 marca 2023. A także te, które dostaliśmy po tej dacie, czy były przedmiotem spadku. Wobec nich wymagania SCT są już nieco wyższe.

Czytaj więcej Nie daj się nabić w starego diesla!
bus

Kraków, jedno z wiodących miast w projekcie SUM ma zamiar wprowadzić innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę systemu transportowego. Projekt SUM, czyli Sprawna Współdzielona Mobilność Miejska, stanowi unikalne przedsięwzięcie, które ma na celu usprawnienie transportu publicznego poprzez zintegrowanie go z innowacyjnymi systemami współdzielonej mobilności.

Czytaj więcej Rozwój Zrównoważonej Mobilności w Krakowie – Projekt SUM
Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych – zmiany w KMK

Opublikowano 24.10.2023 14:18

Szanowni Pasażerowie,

uprzejmie informujemy, że w związku ze zwiększonymi potrzebami przewozowymi w rejonie cmentarzy, w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych zostanie wzmocniona oferta Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Czytaj więcej Wszystkich Świętych – zmiany w KMK
Autobus mobilis

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podpisał nową umowę z Mobilis Sp. z o.o. na 10 lat. Rocznie przewoźnik będzie wykonywał na liniach około 9,5 mln kilometrów. Dla zobrazowania, pozwoliłoby to okrążyć Ziemię w równiku około 240 razy.

Czytaj więcej Nowa umowa na usługi przewozowe w Krakowie podpisana

Kierowcy – ważne informacje o samochodzie są teraz na wyciągnięcie ręki! Normy emisji spalin Euro pojazdów znajdziemy już w aplikacji mObywatel oraz na stronie historiapojazdu.gov.pl. Warto wejść w któreś z tych miejsc i sprawdzić, co jest napisane w dodanej ostatnio rubryce. Może mieć to kluczowe znaczenie w przyszłym roku, gdy będziemy chcieli poruszać się samochodem po Krakowie.

Czytaj więcej Normy emisji spalin Euro mamy teraz w kieszeni
Autobus linii 267

To doskonała wiadomość dla osób dojeżdżających od północnej strony do Krakowa, ale też dla Krakowian, którzy chcieliby gdzieś wyskoczyć poza miasto w tamtym kierunku. Od 7 października uruchamiamy wydłużenie linii aglomeracyjnej nr 267 do Skały.

Czytaj więcej Skała bliżej Krakowa – Kraków bliżej Skały!

Ponad 100 ton węglowodorów i tlenków azotu mogą emitować średnio w ciągu roku auta, które już w przyszłym roku będą objęte ograniczeniami Strefy Czystego Transportu (SCT). Stanowią one zaledwie 2% całego ruchu w mieście, ale ich wpływ na zanieczyszczenie powietrza jest kolosalny. A co za tym idzie – wyjątkowo negatywnie wpływają one na nasze zdrowie.

Czytaj więcej Jak Strefa Czystego Transportu ochroni twoje zdrowie