Wszystkie aktualności

tramwaj

Funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w Krakowie w okresie wakacji

Opublikowano 14.06.2024 16:32 Zmodyfikowano 14.06.2024 16:33

Szanowni Pasażerowie,

uprzejmie informujemy, że w związku ze zmniejszonymi potrzebami przewozowymi w okresie wakacji szkolnych zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Czytaj więcej Funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w Krakowie w okresie wakacji

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony zdrowia oraz poprawy jakości życia w miastach. W odpowiedzi na te wyzwania przypominamy o kampanii mającej na celu wprowadzenie stref wolnych od dymu na przystankach komunikacji miejskiej. Palenie tytoniu w miejscach publicznych, takich jak przystanki, naraża osoby niepalące na szkodliwe skutki biernego palenia oraz obniża komfort oczekiwania na transport publiczny.

Czytaj więcej Strefy wolne od dymu na przystankach komunikacji miejskiej

Rada Miasta Krakowa na kolejnych sesjach ma przesunąć wejście w życie Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Pozwoli to na przygotowanie nowej uchwały, wprowadzającej drugie już (po zakazie palenia drewnem i węglem) narzędzie do skutecznej walki o czyste powietrze. Na razie odbyło się tylko pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Przypomnijmy – już latem mają ruszyć pierwsze wydarzenia związane z kampanią edukacyjno-informacyjną SCT.

Czytaj więcej SCT w Krakowie – będą nowe rozwiązania i współpraca z mieszkańcami
Przystanek rondo grzegórzeckie

Prace remontowe na odcinku Rondo Mogilskie – Rondo Grzegórzeckie

Opublikowano 31.05.2024 20:05 Zmodyfikowano 31.05.2024 20:29

Szanowni Pasażerowie,
uprzejmie informujemy, że w od dnia 3.06.2024 r. (poniedziałek), przez około 7 tygodni, prowadzone będą prace związane z wymianą rozjazdów po południowej stronie węzła Rondo Mogilskie i północnej stronie węzła Rondo Grzegórzeckie. W tym czasie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Rondo Mogilskie – Rondo Grzegórzeckie.

Czytaj więcej Prace remontowe na odcinku Rondo Mogilskie – Rondo Grzegórzeckie

LajkBike się ostro rozkręcił!

Opublikowano 24.05.2024 10:26

Krakowianki i krakowianie pokochali LajkBike’i! Co ciekawe – zwłaszcza tradycyjne. Niemal wszystkie (z blisko 500 takich rowerów, dostępnych do wypożyczenia) trafiły już do użytkowników. A wciąż spływają zapisy na następne! To oznacza, że chętne osoby muszą już poczekać w kolejce na wypożyczenie – sprzętu nie można dostać od ręki. Po krakowskich ulicach jeździ już również ponad 2/3 rowerów z LajkBike’a ze wspomaganiem elektrycznym. Łącznie użytkowanych jest więc obecnie ok. 850 naszych rowerów – z około 1000 wszystkich.

Czytaj więcej LajkBike się ostro rozkręcił!

EMTA w Krakowie

Opublikowano 7.05.2024 10:22 Zmodyfikowano 7.05.2024 10:30

Na początku kwietnia Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie miał zaszczyt być gospodarzem 51-ego spotkania stowarzyszenia EMTA, którego członkami są jednostki organizujące transport zbiorowy dla ponad 100 milionów mieszkańców Europy. Gościliśmy dyrektorki, dyrektorów oraz pracowników z 25 zarządów transportu od Lizbony po Helsinki i od Oslo po Saloniki.

Czytaj więcej EMTA w Krakowie
Kasowanie biletu w kasowniku

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie (ZTP) od 10 miesięcy prowadzi we własnym zakresie kontrole biletowe w Krakowskiej Komunikacji Miejskiej. W pierwszym kwartale tego roku przeprowadzono 79162 kontroli i nałożono 22390 opłat dodatkowych. Miesięcznie przeprowadzanych jest blisko 20 tysięcy kontroli i nakładano ponad 5,5 tysiąca opłat dodatkowych.

Czytaj więcej Od przystanku „Meksyk”, przez „Azory”, aż po „Ukrainę”. Coraz więcej kontroli biletów w KMK

Hulajnogi w Krakowie po nowemu

Opublikowano 28.03.2024 11:22

Już za kilka dni zacznie rozszerzać się obszar Krakowa, gdzie będą zbierane hulajnogi porzucane przez użytkowników. Tymczasem przypominamy – zawarta współpraca z operatorami z ubiegłego roku wciąż obowiązuje. To oznacza, że cały czas wewnątrz drugiej obwodnicy można zgłaszać hulajnogi pozostawione poza punktami mobilności. Wystarczy tylko wysłać zdjęcie i adres (lokalizację) nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu na adres mailowy: hulajnogi@ztp.krakow.pl.

Czytaj więcej Hulajnogi w Krakowie po nowemu

Jeszcze większy ład z hulajnogami!

Opublikowano 12.03.2024 15:04

Blisko 5600 hulajnóg zostało już uprzątniętych z krakowskim ulic po tym, jak w zeszłym roku w mieście wyznaczone zostały specjalne punkty mobilności, a za zbieranie porzuconych jednośladów zaczęła odpowiadać wynajęta do tego firma. W tej chwili przygotowywana jest nowa umowa na tzw. „relokacje” w nowym sezonie. Hulajnogi będą też w tym roku sprzątane na większym niż dotychczas obszarze.

Czytaj więcej Jeszcze większy ład z hulajnogami!

Od najbliższego poniedziałku (4 marca) krakowianie znów będą mogli korzystać z jednego z miejskich systemów rowerowych – Park-e-Bike. Elektryczne jednoślady, tak jak dotychczas, można będzie wypożyczać na czterech krakowskich parkingach Park and Ride. Od przyszłego tygodnia na krakowskie ulice zaczną także wracać stacje naprawy rowerów, które po wyremontowaniu będą ponownie udostępnione mieszkańcom.

Czytaj więcej Wiosna wjeżdża do Krakowa Park-e-Bike’iem!