Wszystkie aktualności

Tablice wyjazdowe z miasta

W krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki otwarto dziś (31.03) nową, stałą wystawę „Miasto. Technoczułość”. To wędrówka przez historię z perspektywy towarzyszącej człowiekowi techniki – zwłaszcza tej kojarzonej z miastem. Część wystawy powstała przy współpracy z Zarządem Transportu Publicznego (ZTP). Można bowiem zobaczyć na niej między innymi stare, wymienione niedawno tablice informacji miejskiej.

Czytaj więcej Krakowskie tablice ulicowe od ZTP stały się muzealnymi eksponatami

Miłośnicy jazdy rowerem elektrycznym mogą już zacząć się rozgrzewać. Jednoślady w ramach systemu Park-e-Bike będzie znów można pożyczać od poniedziałku (20 marca). Charakterystyczne niebieskie i zielonożółte odblaskowe rowery ze wspomaganiem będą dostępne – tak jak ostatnio jesienią – na parkingach P+R: Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów. Łącznie, zupełnie za darmo, do dyspozycji będzie codziennie około 80 rowerów.

Czytaj więcej Ponowne uruchomienie miejskiej wypożyczalni Park-e-Bike

Nawet co piąty samochód z silnikiem Diesela w Szwajcarii ma uszkodzony filtr cząstek stałych (DPF). I w związku z tym mocno zatruwa powietrze. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Szwajcarski Związek Samochodowy (AGVS).

Czytaj więcej Stare diesle – zbyt często wadliwe i szkodliwe

Wiosną ma ruszyć „LajkBike” – nowa miejska wypożyczalnia rowerów. Działająca na nieco innych niż wcześniej zasadach. W najbliższą środę radni zajmą się po praz pierwszy propozycją Zarządu Transportu Publicznego dotyczącą cen za wynajem jednośladów tradycyjnych i elektrycznych, jakie będą oferowane w nowatorskiej usłudze.

Czytaj więcej Nadjeżdża LajkBike! Radni mają ustalić ceny za wynajem nowych miejskich rowerów

Smog wydostający się z rur wydechowych samochodów szkodzi dziecięcym mózgom. Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Smog, a szczególnie dwutlenek azotu (NO2), sprawia, że dzieci mają pogorszoną uwagę i osłabione zdolności poznawcze” – wyjaśnia w oficjalnym komunikacie Mikołaj Compa z Instytutu Psychologii UJ, jeden z autorów badania. Główne źródła emisji NO2 to samochody, zwłaszcza te z silnikiem diesla.

Czytaj więcej Badania naukowców dowodzą, że samochodowe spaliny bardzo źle oddziałują na dzieci

Informujemy, iż 15 lutego 2023 r. do godziny 11.00 działania podejmowane w Biurach Obsługi Pasażerów spółek Rewizor oraz AK Collection będą ograniczone i w związku z tym mogą występować utrudnienia związane z obsługą klientów. Za utrudnienia przepraszamy. Zachęcamy do kontaktów mailowych oraz telefonicznych.

Czytaj więcej Przewidywane utrudnienia w obsłudze klientów – BOK Rewizor i AK Collection

LajkBike będzie elektryczny

Opublikowano 30.01.2023 15:39 Zmodyfikowano 30.01.2023 15:54

W poniedziałek 30 stycznia została wybrana najkorzystniejsza oferta na dostawę rowerów elektrycznych do długoterminowej wypożyczalni. Najwcześniej za 10 dni Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie będzie mógł podpisać umowę, jeśli nie zostanie złożone odwołanie do wyniku przetargu.

Czytaj więcej LajkBike będzie elektryczny

ZTP nie może ingerować w wewnętrzne sprawy spółek, które wykonują dla nich zadania

Opublikowano 24.01.2023 16:34 Zmodyfikowano 24.01.2023 16:36

W nawiązaniu do ostatnich doniesień medialnych dotyczących firmy Rewizor sp. z o.o wykonującej dla Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie usługę kontroli biletowej w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK). Chcemy podkreślić, że ww. firma została wyłoniona w drodze publicznego przetargu, a prawidłowość jej wyboru została potwierdzona orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

Czytaj więcej ZTP nie może ingerować w wewnętrzne sprawy spółek, które wykonują dla nich zadania

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Krakowie ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Będzie to wtedy jej pierwszy, jeszcze bardzo łagodny etap działania. Ten docelowy wejdzie w życie dopiero dwa lata później tj. w roku 2026. Niemniej są właściciele aut, których ograniczenia norm Euro czy rocznikowe pojazdów nie będą obowiązywać. Wystarczy, że po prostu zarejestrują się w systemie, a część z nich przyklei jeszcze nalepkę.

Czytaj więcej Strefa Czystego Transportu – kogo zapisy nie będą dotyczyć?

Więcej dzieciaków będzie mogło dotrzeć do szkoły czy przedszkola na rowerze czy hulajnodze i zostawić bezpiecznie jednoślad koło budynku. Zarząd Transportu Publicznego kolejny raz dostarczy i zamontuje stojaki rowerowe i na hulajnogi do krakowskich placówek edukacyjnych. Ich dyrektorzy mogą już przekazywać zapotrzebowania na takie wyposażenie. Zgłaszać się można do końca lutego.

Czytaj więcej Dzieciaki na rowery, rowery do stojaków (także hulajnogi)