SCT

Nawet co piąty samochód z silnikiem Diesela w Szwajcarii ma uszkodzony filtr cząstek stałych (DPF). I w związku z tym mocno zatruwa powietrze. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Szwajcarski Związek Samochodowy (AGVS).

Czytaj więcej Stare diesle – zbyt często wadliwe i szkodliwe

Smog wydostający się z rur wydechowych samochodów szkodzi dziecięcym mózgom. Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Smog, a szczególnie dwutlenek azotu (NO2), sprawia, że dzieci mają pogorszoną uwagę i osłabione zdolności poznawcze” – wyjaśnia w oficjalnym komunikacie Mikołaj Compa z Instytutu Psychologii UJ, jeden z autorów badania. Główne źródła emisji NO2 to samochody, zwłaszcza te z silnikiem diesla.

Czytaj więcej Badania naukowców dowodzą, że samochodowe spaliny bardzo źle oddziałują na dzieci

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Krakowie ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Będzie to wtedy jej pierwszy, jeszcze bardzo łagodny etap działania. Ten docelowy wejdzie w życie dopiero dwa lata później tj. w roku 2026. Niemniej są właściciele aut, których ograniczenia norm Euro czy rocznikowe pojazdów nie będą obowiązywać. Wystarczy, że po prostu zarejestrują się w systemie, a część z nich przyklei jeszcze nalepkę.

Czytaj więcej Strefa Czystego Transportu – kogo zapisy nie będą dotyczyć?

Samochodowy pył napędza epidemię grypy

Opublikowano 17.01.2023 12:44

Drobne pyły wydobywające się z rur wydechowych samochodów zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego. Tak wynika z badań przeprowadzonych w Niemczech przez Powszechny Lokalny Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych AOK i Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR). Okazało się, że im więcej cząstek stałych w powietrzu, tym częściej osoby zapadają na grypę. Prawidłowość ta jest też wprost proporcjonalna: podwójne stężenie drobnych cząstek pyłu prowadzi do podwojenia liczby grypowych zachorowań.

Czytaj więcej Samochodowy pył napędza epidemię grypy

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjrzy się uchwale wprowadzającej Strefę Czystego Transportu (SCT) w Krakowie. Nowe zasady poruszania się samochodów po mieście mają wejść w życie w dwóch etapach. W lipcu 2024 i w lipcu 2026 r. Celem wprowadzenia Strefy jest poprawa jakości powietrza i ochrona zdrowia mieszkańców Krakowa. Ponieważ nadal w powietrzu, którym oddychamy jest zbyt dużo zanieczyszczeń, i to właśnie tych, pochodzących z rur wydechowych starych samochodów, zwłaszcza z silnikami diesla.

Czytaj więcej Kraków bierze przykład z najlepszych w Europie

Wojewoda Małopolski zapowiedział skierowanie do rozpatrzenia przez Sąd pierwszą w Polsce Uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie. Warto przypomnieć, że głównym czynnikiem i celem przyjęcia uchwały, wprowadzającej na terenie Krakowa SCT, jest podjęcie realnych i efektywnych działań na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców naszego miasta poprzez poprawę jakości powietrza. Jak pokazują liczne wyniki badań, znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin starych samochodów, może w tym znacząco pomóc.

Czytaj więcej Uchwała o utworzeniu SCT ma być skierowana do sądu

Strefa Czystego Transportu w pełni będzie obowiązywać dopiero za kilka lat, od lipca 2026 r., ale kierowcy, którzy chcą jeździć po Krakowie, powinni zapamiętać jeszcze co najmniej jedną datę – 1 marca 2023 r.

Czytaj więcej 1 marca 2023 r. – ważna data dla Strefy Czystego Transportu

Czy krakowska SCT jest rozwiązaniem wyjątkowym, odosobnionym?

Opublikowano 28.11.2022 12:05 Zmodyfikowano 28.11.2022 12:07

Uchwałą Rady Miasta Krakowa z 23 listopada 2022 r. na terenie naszego miasta zostanie wprowadzona Strefa Czystego Transportu (SCT). Jest to zmiana, która ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości powietrza w Krakowie, a co za tym idzie ochronę zdrowia i polepszenie jakości życia mieszkańców. Jak każda zmiana również ta budzi wiele emocji i pytań. Przy okazji pojawia się również sporo nieścisłości. Chcąc odpowiedzieć na pojawiąjące się pytania, przyjrzyjmy się faktom.

Czytaj więcej Czy krakowska SCT jest rozwiązaniem wyjątkowym, odosobnionym?

Na sesji 23 listopada 2022 r. Radni Miasta Krakowa przyjęli uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu na terenie całego miasta. Jest to nowatorskie rozwiązanie w Polsce i w tej części Europy. Pierwsze zmiany wejdą w życie w lipcu 2024 r., a pełna wersja dwa lata później. „Wypracowaliśmy, wspólnie z mieszkańcami poprzez konsultacje i uwzględniając zgłaszane opinie, wersję, która była kompromisem. To optymalne rozwiązanie.” – mówi Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek.

Czytaj więcej Kraków miastem z pierwszą Strefą Czystego Transportu w Polsce

Niecałe 2% samochodów, które jeździły po krakowskich ulicach w grudniu 2021 r. nie wjechałoby do Krakowa po wejściu w życie pierwszych zapisów Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 r. Drugi etap SCT, obowiązujący od 2026 r. objąłby 21% tych aut. A dzięki temu w powietrzu powinno być aż o połowę mniej niebezpiecznych tlenków azotu. Tak wynika z najnowszych badań, które zaprezentowali 14 listopada na wspólnym spotkaniu z mediami Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie i Krakowski Alarm Smogowy.

Czytaj więcej Usunięcie z ulic Krakowa jednej piątej najbardziej trujących aut poprawi powietrze aż o połowę