Bilety okresowe Komunikacji Miejskiej w Krakowie skierowane do studentów  - ZTP Kraków

• Bilety okresowe Komunikacji Miejskiej w Krakowie skierowane do studentów

Opublikowano 2.09.2021 14:21

Studenci studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi – art. 105 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.) – uprawnieni są do przejazdów ulgowych podczas jazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w Krakowie.

Studenci zameldowani w Krakowie na pobyt stały lub rozliczający tu podatki po uzyskaniu uprawnień Karty Krakowskiej mają prawo do zakupu biletu ulgowego Mieszkańca, m.im. Półrocznego – ważnego w granicach miasta w cenie 210 zł, w tym także w formie biletu 5+1 (ta forma zakupu biletu nie wymaga jednorazowej zapłaty za cały okres ważności biletu – środki za bilet są pobierane co miesiąc ze wskazanej przez użytkownika karty płatniczej). Zakup biletu 5+1 najwygodniej jest zrealizować na stronie ekp.mpk.krakow.pl. Studenci mogą także kupić każdy inny rodzaj ulgowego biletu okresowego. Osoby, które nie są zameldowane w Krakowie i nie płacą tu podatku PIT mają prawo do zakupu ulgowego biletu okresowego na okres maksymalnie 3 miesięcy.

Uwaga! W aktualnej taryfie biletowej nie ma już biletu semestralnego.

Polecane nośniki do zapisu biletu okresowego dla studentów:

1. Aplikacje mobilne (bezpłatne, dostępne w sklepach internetowych):
      • Karta Krakowska (mKK) – tylko dla studentów z uprawnieniami Karty Krakowskiej,
      • Krakowska Karta Miejska (mKKM) – skorzystaj z aplikacji mobilnej mKKM dla systemu iOS lub android,
      • Małopolska Karta Aglomeracyjna (iMKA) – podróżujesz również koleją? W aplikacji iMKA zakupisz też bilety kolejowe! Skorzystaj z aplikacji dla iOS lub android.
    2. Elektroniczna Legitymacja Studencka (ELS) – w tym przypadku studenci ośmiu krakowskich uczelni mogą zapisywać bilety okresowe na ELS od razu w automacie KKM lub nabyć je przez internet (bez konieczności wizyty w Punktach Sprzedaży Biletów). Są to uczelnie:
      • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości,
      • Akademia Górniczo-Hutnicza,
      • Uniwersytet Jagielloński,
      • Politechnika Krakowska,
      • Uniwersytet Rolniczy,
      • Wyższa Szkoła Europejska,
      • Uniwersytet Pedagogiczny,
      • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.